$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Göğüs Hastalıkları Hastanesi soru önergesi

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Dr. Ali Menekşe göğüs hastalıkları hastanesini Meclis gündemine taşıdı.

Göğüs Hastalıkları Hastanesi soru önergesi
  • 22.10.2019
  • 525 kez okundu
Reklam

Tığlı, Giresun kamuoyunda zaman zaman kapatılacağı yönünde iddiaların gündeme getirildiğini dile getiren Tığlı, söz konusu hastanenin akıbetini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.
Tığlı, soru önergesinde Giresun Dr. Ali Menekşe göğüs hastalıkları hastanesinin mevcut şartları ile çok önemli bir eksikliği gidermeye çalıştığına dikkat çekerek, “1959 yılında kurulan Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2008 yılından bu yana Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.
2009 yılında hizmete giren ek binası ile kapasitesi artırılan hastane 2011 yılında tadilattan geçirilmiştir. Tıbbi cihaz açısından yenilenen, 2013 yılında yoğun bakım ünitesi hizmete giren hastanemiz 120 yatak kapasitesiyle hizmet vermekte ve bu kapasitenin 150 yatağa çıkarılabileceği ifade edilmektedir.
Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi, tam kapasite sağlık hizmeti veren, bu alanda tedavi gören hastalarımız açısından ve bulunduğu yer konum olarak temiz hava oksijen açısından bilinçli olarak tercih edilmiş bir lokasyonda hizmet sunan bir bölge hastanesi özelliği taşımaktadır.
İstatistiklerine göre ülkemiz genelinde yatak doluluk oranına bakıldığında göğüs hastanelerinin diğerlerine göre daha yoğun olduğu görülmektedir. Göğüs Hastalıkları hastaneleri ve uzmanları diğer alanlara kıyasla daha fazla sayıda kronik hasta grubuna hizmet vermektedir.
Ülkemizde solunum sistemi hastalıkları önemli bir yer oluşturmaktadır. Türkiye’de mevcut bulunan göğüs hastaneleri ciddi bir iş yükünü karşılamaktadırlar Türk Toraks Derneği tarafından göğüs hastalıkları hastanelerinin sorunlarının giderilmesinin aciliyeti ifade edilerek bu hastanelerin kapatılması kararının yaratacağı sonuçlar bakımından Türkiye için uygun olmayan bir yaklaşım olmayacağı ve Türkiye sağlık ortamının vazgeçilmez kurumları olduğu ifade edilmektedir.
İktidarın sağlıkta reform diye ifade ettiği, fakat “verimlilik” ve “karlılık” esasına göre işleyen bir sistemin ortaya çıkması sonucu Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin de kapatılacağı ya da başka bir hastane bünyesine taşınacağı tartışmaları yıllardır belirli aralıklarla gündeme gelmektedir. Mevcut durumuyla dahi sağlık hizmetine erişimde büyük zorluklar yaşayan Giresunlular duyarlı ve hassas davranarak bu haberlere haklı olarak büyük bir tepki göstermektedir.
Birçok ile hizmet veren ve bu bölgede göğüs hastalıkları üzerine tek branş hastanesi olan Giresun Göğüs Hastanesi’nin kapanması bir yana; bölgemiz ve ilimizin bu alanda tedaviye ihtiyacı olan hasta potansiyeli dikkate alınarak iyileştirilmesi, eksiklerinin giderilerek daha iyi hizmet sunması sağlanmalıdır.”ifadelerini kullandı.
CHP Giresun Milletvekili Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu.
1. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi kaç yoğun bakım ve kaç yatakla, hangi yoğunlukta hizmet vermektedir? Giresun ilinde göğüs hastalıkları üzerine diğer sağlık kuruluşlarında ne kadar yatak ve ne kadar yoğun bakım ünitesiyle hizmet verilmektedir? Bu branşta görev yapan hekim ve sağlık çalışanı sayısı nedir?
2. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin fiziki şartlarında hizmete engel hangi eksikleri bulunmaktadır? Tıbbi cihaz ve diğer makine ve teçhizat konusunda hangi eksiklikleri bulunmaktadır? Bunların giderilmesi için neler yapılmış ve yapılması planlanmaktadır?
3. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi kapatmak ya da yeni yapılacak devlet hastanesinin bir katında hizmet vermek üzere nakletmek şeklinde yakın ya da uzak dönemde bir planlama yapılmış mıdır? Böyle bir çalışma yürütülmüş müdür? Kapatılarak taşınacağı kararı, gösterilen tepkiler üzerine mi durdurulmuştur?
4. Başka bir hastanede bir servise nakledilmesi halinde kaç yatak kapasitesiyle hizmet vermesi düşünülmektedir?
5. Giresun İlinde yoğun bakım ünitesinin yetersizliği sebebiyle başka illerde sağlık kuruluşlarında yer arayan hastalarımızın durumu ve yaşadıkları mağduriyet ortadayken iki yoğun bakım ünitesi ile hizmet veren bu hastanemizin kapatılması ya da başka bir hastanede bir servis olarak hizmet vermesi durumunda yaşanacak mağduriyet artmayacak mıdır?
6. Hastanemizin hizmete devam etmesi ve kapasitesinin ve imkânlarının artırılarak hizmet vermesinin sağlanması için talimat vermeyi düşünür müsünüz?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%