$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

GİSİAD’dan üniversite önerisi!

Kısa adı GİSİAD olan Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Aykut Gezmiş, Giresun’a özel bir üniversite yapılması önerisinde bulundu.

GİSİAD’dan üniversite önerisi!
  • 13.02.2020
  • 750 kez okundu
Reklam

Gezmiş yaptığı açıklamada, özel üniversite için en uygun yerin Aksu Mahallesi’ndeki dolgu alanı olduğunu kaydetti.

Gezmiş, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, Bölgesel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla verilerine göre, Giresun’un reel büyüme hızında geçtiğimiz yıl % 2.81 küçülerek Türkiye sonuncusu olduğunu, yine TÜİK verilerine göre, Giresun’da ekonomik daralmadan dolayı işsizlik ve göçle birlikte il nüfusunun 5 bin kişi azaldığını hatırlattı.

Artık Giresun’un süratle istihdam sağlayıcı, katma değer yaratıcı makro yatırım projelerine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan GİSİAD Başkanı Gezmiş, “Bunun için STK’lerin, bürokrasinin ve siyasetin el ele vererek yeni yatırım projeleri ve makro hedefler konusunda fikirler üretmesi gerekmektedir. İşte bu sebeple şehrin önemli STK’larından biri olarak bizler de üzerimize düşen görevi yapıyor ve çevreye zararı olmayan yeni bir makro hedef öneriyoruz: “özel üniversite” Binlerce yeni öğrenciyi şehrimize getirecek, binlerce kişiye istihdam sağlayacak, şehrin ekonomisine direk katkı sağlayacak bu bacasız sanayinin gerçekleşebilmesi için yer tahsisinin devlet tarafından yapılması, yatırımcılar açısından teşvik edici olacaktır. Özel Üniversite için en uygun yerin de dolgu alanı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Aksu Mahallesi’nde çöp ve dolgu alanında uygulanacak olan rekreasyon projesi içersinde yer alan 100 dönümlük kısmın özel üniversite için 49 yıllığına tahsis edilmesini talep eden Gezmiş şunları söyledi;

“Biliyoruz ki Giresun Belediyesi’nin, bu bölgede yığılı olan çöp ve dolguyu denize doğru iterek bu alanı 400 dönüme genişletip bir rekreasyon alanı oluşturma projesi bulunmaktadır. İşte GİSİAD olarak bizim önerimiz tam da burada devreye girmektedir. Konuyla ilgili somut önerimiz şudur: Bu 400 dönümlük alanın 100 dönümlük kısmının “Özel Üniversite Alanı” olarak imara işlenmesi ve gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra, “özel üniversite yapılması şartıyla” yatırımcılara 49 yıllığına tahsis edilmesidir. Bu projede en önemli görev Giresun Belediyesi’ne düşmektedir. Giresun Belediye Başkanımız Sayın Aytekin Şenlikoğlu bu projeye inanır, kaptanlık eder ve Sayın Valimiz ile milletvekillerimiz de destek olurlarsa binlerce kişilik istihdama katkı sağlanmış olacaktır. Burada Türkiye’nin en güzel fiziki şartlarına sahip, denize sıfır oluşuyla denizcilikte de etkin olabilecek parmakla gösterilen bir özel üniversite kurulabilecektir. Çevresindeki rekreasyon alanları ve denize sıfır oluşu da öğrencilerin öncelikli tercih nedeni olabilecektir. Akademik yönden kuvvetli bir eğitimci kadrosu da kurulabilirse böyle bir üniversitenin 15-20 bin öğrenci toplayabileceğini ve yaklaşık 1.500 kişiye nitelikli istihdam sağlayacağını iddia ediyor ve şehrin bu makro projeye sahip çıkmasını diliyoruz. Sadece yaratacağı istihdam ve katma değerle değil; barınma, yeme içme, alışveriş, seyahat gibi yan ticari kolları desteklemesi açısından da uzun vadede şehrin ekonomisine çok önemli katkılar yapacağına inandığımız bu projenin gerçekleşmesi için tüm Giresunluları güç birliği yapmaya davet ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%