$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

GİRESUNLU İŞADAMININ FERYADI!

Şengün, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan FETÖ diye bas bas bağırıyor. Ama adliyelerde FETÖ’cüler cirit atıyor” dedi.

GİRESUNLU İŞADAMININ FERYADI!
  • 01.07.2019
  • 1.034 kez okundu
Reklam

CANDEMİR SARI

İşadamı Makine Yüksek Mühendisi Halil İbrahim Şengün, bürokrat ve siyasetçilerin ilimize yatırım konusunda büyük engeller yarattığını bu sebeple Giresun’un 17 yılının heba olduğunu söyledi.

Giresun’da bir restaurant da gazeteciler ile bir araya gelen Halil İbrahim Şengün, yaşamından kesitler aktardı. Şengün, “Çanakçının bir köyünden çıkan Giresunlu bir ailenin ekmeği bol, millete muhtar olarak hizmet etmiş Hüseyin Şengün’ün evladı olduğunu belirten Şengün, “Babamın vefatından sonra da fakir bir ailenin evladı olarak eğitime devam ettim. 1976-1977 yıllarında Teşvik Uygulama Dairesinde mühendis olarak devlet hizmetine başladım. Türkiye Sanayisini orada tanıdım. Yüzlerce önemli devlet yatırımının altına imza atarak gerçekleşmesini sağladık. Gece gündüz ülkemizin gelişmesi için mühendis olarak büyük çaba harcadık. Şimdi kendi şirketlerimizin projelerini kendimiz yapıyoruz” dedi.

“DEVLET VE MİLLETE YÜK OLMADIK”

2002 yılında üniversite hocalığından emekli olduktan sonra iş hayatına adım attığını belirten Şengün, “2005’in 1 Nisanı günü Giresun Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 2 şirket birden kurdum. İkisi de anonim olan şirketler ile amacımız Giresun’a ve ülkemize katma değer katarak sanayi hamlesine katkıda bulunmak idi. Ancak ne yazık ki önümüze konulan engellerden dolayı şirketlerimizden biri Ankara ve diğeri de Kocaeli’ne kaydırılmıştır. 2007’de şirketlerimiz 3 tane Hidro Elektrik Projesi yaparak lisansını almıştır.

Bu 3 projenin de kaynağını bulmak lazımdı. Çalışmalarımızı bu yöne yoğunlaştırdık. Devletin her kademesinde görev yaparken hediye almayan biri olduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Bu konuda tek bir yanlışımı bulamazlar. Lütfen yanlışım var ise belgesiyle birlikte yayınlayın. Yatırımların hiç birinde devletimize ve milletimize yük olmadık. Finansal olarak kredilerin ilkini Dünya Bankasından ikincisini de Avrupa Kredi Fonundan karşıladık. Dış kaynaklı kredisini bulduktan sonra 2009 yılında çalışmalarımız başlamıştır” şeklinde konuştu.

“YATIRIMCI OLARAK BİZE ADETA GEVUR EZİYETİ YAŞATILDI”

“Halil İbrahim Şengün olarak Ankara, Kocaeli ve yurtdışında para kazanarak Giresun’a para aktaran nadir insanlardan biriyim” diyen Şengün, “Buna rağmen projelerin uygulanmaya başlamasından sonra yaşadıklarımız ile adeta bürokratlar ve siyasetçiler tarafından tarafımıza gevur eziyeti yaşatılmıştır. Bazı işadamlarımız çıkarılan zorluklar sebebiyle Giresun’daki yatırımlarını durdurmak zorunda kalmışlardır. Bizim için bu tasarruf mümkün olmamıştır. Projenin uygulamaya konulmaya başlanmasından sonra çekilmek mümkün olmamıştır. Örneğin projenin uygulanması esnasında Giresun’un bir evladı olarak bir Çanakçı kaymakamından çektiğim eziyeti hayatım boyunca unutmam mümkün olmamıştır. Sadece Kaymakam değil, siyasetçilerinde çok baskısını gördük. Onların engellemeleri ile karşılaştık. Yıllardır siyasi gücü elinde bulunduranlar yatırımcıları korkutmuş Giresun’a yatırım gelmesini engellemişlerdir. Ülkemiz diğer devletlerden  para getirmek için büyük çaba harcarken, devlet büyüklerimiz kapı dolaşırken buna mukabil bizim devletten yardım almadan dışarıdan ülkemize para getirmeye çalışırken müthiş engellemelerle karşı karşıya kaldığımız gerçeği ister istemez canımızı acıtmıştır” ifadelerine yer verdi.

“PROJE BİTTİ 5 SENE ENERJİ NAKİL HATTI BEKLEDİK”

HES projemiz tamamlanmasına rağmen 5 sene enerji nakil hattının yapılmasını beklediklerini anlatan Şengün şunlara yer verdi; “2018 yılında hat işlemi yapıldı. Bu aşamada bile siyasiler hep engelledi. Bu konuda da tezgah üzerine tezgah oynandı. Bu engellemelerin en büyüğü ise mensubu olduğum Ak parti içerisinden gerçekleştirilmiştir. Bürokratlarda siyasilerin emirleri doğrultusunda hareket ederek devletimize resmen ihanet etmişlerdir. Ne yazık ki devletimiz böyle çalışmış gelişmesi önlenmiştir. Ülkemiz bu haldedir. Tüm bunlara rağmen görevini layıkıyla yapan bürokratlarımız projelerimize yardımcı olmuştur. Başka Giresun eski Valileri Mustafa Taşkesen, Mustafa Yaman ve Dursun Ali Şahin ile TEDAŞ Genel Müdürü ve Akçaabat Bölge Müdürüne milletimizin önünde teşekkürü bir borç biliyorum. Tüm bu yaşananlara rağmen 28 Mart 2019 günü işlemler tamamlanarak HES’i devreye alabildik.”

“GİRESUN’UN 17 YILINI YEDİLER”

Tam 5 yıl bizleri oyalayan siyasi olarak engelleyen kişi ve bunlara yardımcı olan kurumların peşini bırakmayacağını bildiren Şengün, “Bu baskılar sebebiyle Ak Partiden kaydımı sildirdim. Sadece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayım. Lakin şu bir gerçek ki,  Giresun’da iktidarın nimetleri ile hüküm sürenler ilimizin 17 yılını yediler” ifadelerini kullandı.

“FETÖCÜLER HALA CİRİT ATIYOR”

FETÖ’cülerin bu süreçte rant uğruna kendileri ile irtibata geçtiklerini ifade eden Şengün, 2007 yılında Fetö elebaşısının yanında bulunan Mehmet Y.’nin de aralarında olduğu çok ortaklı şirket ile görüştüğünü, kendilerine proje hazırladığını ve teslim ettiğini bildirdi. Şengün, kendilerini engelleyen bürokratların ve bazı davalarda FETÖ terör örgütü ile işbirliği içinde bulunan hakim, savcı ve avukatların olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti, “Hukuk karşısında FETÖ terör örgütü nedeniyle mafyacılık oynamaya başladık. Tüm bunlar karşısında suç duyurusunda bulunduk. Mehmet Y.’nin ve hakimlerinde aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bunlar hakkında soruşturma açıldı. Ne yazık ki bu kişilerden 6 tanesi yurtdışına kaçtı. Bunların yurtdışına kaçmasına birileri zemin hazırladı. Devletin savcıları neden zamanında müdahale ederek gerekli tedbirleri almadılar ve yurtdışına kaçmasına neden oldular. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan FETÖ diye bas bas bağırıyor. Ama adliyelerde FETÖ’cüler cirit atıyor”

“TAZMİNAT DAVALARI AÇACAĞIZ”

Şengün daha sonra şunlara yer verdi; “Yatırımlarımızın son dönemde engelleyen Çoruh ve Falanj enerjiye 5 milyon dolarlık zarar ve diğer kurum – kuruluşlar içinde 20 milyon dolara yakın zararımızın ödenmesi nedeniyle tazminat davası açtık. Yakında sonuçlanacağını umuyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%