$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Giresunlu engelliler TBMM gündeminde!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı,, daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinin ardından bu kez de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Giresunlu engelliler TBMM gündeminde!
  • 21.11.2019
  • 440 kez okundu
Reklam

Tığlıengelli birey sayısının nüfusa oranında en yüksek olduğu ilin Giresun olduğunu, buna rağmen kentte engelli bireylerin istihdamından, toplumsal yaşama, sosyal hayata, kültürel faaliyetlere katılımına, eğitimden ulaşıma ve sağlık hizmetlerine erişimine kadar her konuda, pilot bölge olması gerekirken mağdur edildiğini ifade etti.

Giresun’un engelli bireylerin yaşadığı zorluklara ilişkin Türkiye’deki en hazin fotoğraflarından birine sahip olduğuna dikkat çeken Tığlı, engelli bireylerin Giresun kent merkezi ve en kalabalık ilçesi olmasına rağmen Bulancak ilçesinde üst geçit anlamında büyük sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

Giresun ili sahili boyunca engelli bireylerin kullanımına uygun üstgeçit sayısına bakıldığında ülkenin nüfusuna oranla en fazla engellinin ikamet ettiği şehirde bu yetersizliğin gözler önüne serildiğine vurgu yapan Tığlı, verdiği önergede şu önemli noktalara dikkat çekti;

Karadeniz Sahil Yolu Giresun geçişi boyunca yer alan 19 yaya üst geçidinin 6’sında engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği rampa (platform) ve asansör yeri bulunmaktadır. Bu altı asansörün tümü engelli kullanımına tam uyumlu ve faal hizmet veriyor olsa dahi Giresun Sahil geçişi boyunca 30 kilometreye engellinin kullanabileceği yalnızca bir yaya üst geçidi düşmektedir.

Örneğin, Bulancak ilçesinin sahiline ulaşmak isteyen engelli biri şehrin doğu ya da batısı boyunca ilerleyerek çalışır engelli asansörü olan bir geçit bulabilirse karşıya geçerek kendi sahiline ulaşabilecektir. Giresun ilinin en fazla nüfusa sahip ilçesi Bulancak’ın 5 kilometrelik sahili boyunca engelli asansörü bulunan yalnız bir üst geçit yer almaktadır. Sahili kullanma ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında bu ilçemizin nüfusu yüz bini aşmaktadır.

Şehrin bir ucundan diğerine güvenlik gerekçesiyle ferforje demir perdelerle yaya geçişinin kapatıldığını ve üst, alt geçiş dışında başka alternatif olmadığını düşünürsek konunun trajik tarafı ortaya çıkacaktır.”

Tığlı, önceki dönemde Giresun Belediyesinin kendi imkânlarıyla üstgeçit engelli asansörlerinin eksiklikleri giderme, onarımını yapma girişiminin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından reddedildiğini hatırlatarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a engelli vatandaşlar için önemi büyük olan şu soruları yöneltti;

  1. Karadeniz sahil yolu Giresun geçişi boyunca yer alan üst geçit ve alt geçitlerin toplam kaçı engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği şekilde faal olarak hizmet vermektedir?
  2. Karadeniz sahil yolu hizmete girdiğinden bu yana çalışmayan, kabini bulunup asansörü olmayan, kabinine tekerlekli sandalye sığmayan daha sonra inşa edilenleri de dâhil olmak üzere engelli asansörlerinin hizmet vermediği üst geçit ve alt geçitler size normal görünmekte midir?
  3. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının “Türkiye’de Yolcu Taşımacılığı Hizmetlerinin Erişilebilirliği Projesi” kapsamında oluşturulan çalışma grubundan engelli bireylerimizin bu hususta yaşadığı sorunun çözümüne ilişkin görüş alınmış mıdır? Giresun İlinde bu proje kapsamında oluşturulan çalışma grubunda kimler yer almıştır? Bu proje kapsamında Giresun Sahil geçişi boyunca hangi çalışmalar yürütülmüştür?
  4. Karayolları Genel Müdürlüğü yol ağında bulunan üst geçitlere asansör yapılması ve işletilmesine yönelik Giresun Belediyesinden bir talep olmuş mudur?
  5. Engelli vatandaşların kamu kurum kuruluşların sunduğu hizmete diğer vatandaşlarımız ölçüsünde ulaşabilmesi için yapılması gereken onarım ve tadilatlar Giresun ilinde üst geçit, alt geçitlerde bu güne kadar niçin yapılmamıştır? Engelli vatandaşlarımıza yönelik bu haklı talebin muhalefet tarafından dile getirilmesi iktidarı rahatsız mı etmektedir?
  6. En çok engelli nüfus oranına sahip bir kentin on yıldan fazla süredir bu talebine, serzenişine ilişkin iktidar ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sessiz kalmasını izah edebilir misiniz? Bakanlığınız bu hususta bir girişim yapacak mıdır?
  7. Karayolları Genel Müdürlüğü ve ilgili yerel yönetimlerin bütçe imkânları bahane edilerek topu birbirine atma eğilimi Giresunlu engelli bireylerimizin mağduriyetinin de devam edeceğini göstermektedir. Buna ilişkin olarak yıllardır bekleyen bu sorun ne zaman çözüme kavuşturulacaktır?
  8. Giresun şehrinin engelliler için daha yaşanabilir bir kent olması noktasında çalışmalara bahsettiğimiz hizmetin eksiklerinin giderilerek başlanılması düşünülmekte midir?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%