$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Giresun’da açık iş oranı yüzde 2.9!

İŞKUR, işsizlik oranı ve açık elaman açığını tespit etti

Giresun’da açık iş oranı yüzde 2.9!
  • 24.10.2019
  • 835 kez okundu
Reklam

Giresun’da imalat sektörü büyürken İŞKUR’dan destek alıyor. İŞKUR İl Müdürlüğü piyasanın önde gelen imalat firmalarını ziyaret ederek, eleman ihtiyacını tespit edildi.

344 işyeri üzerinden yapılan araştırmada, Giresun’da açık iş oranı yüzde 2.9 olarak belirlendi. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Giresun’un işsizlik ve sektörel eleman açığını rakamlarını tespit etti. Yapılan araştırmada, il genelinde 20 ve üzeri istihdamlı işyerlerinin %16,7’sinde 542 kişilik açık iş olduğu belirlendi.

Araştırma raporunda, Açık iş sayısı en çok olan işyerleri 218 kişilik açık iş ile İmalat sektöründendir. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Konfeksiyon İşçisi ve Ütücü meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, İletişim ve İfade Yeteneği, Takım Çalışmasına Uygunluk olarak belirlenmiştir. İşverenlerin % 81,5’i talep ettikleri elemanları İŞKUR aracılığı ile aramaktadır.  Araştırma kapsamında işverenlerin %59,5’i İŞKUR hizmetlerinden yararlanmaktadır. İşverenlerin %57,5’inin eleman temini, %52’sinin İşbaşı Eğitim Programı, %41,5’inin ise teşvikler için İŞKUR’a başvurdukları tespit edilmiştir” verilerine yer verildi.

Araştırmanın devamında şunları belirtildi;

“Giresun ilinde araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin%24,7’sinde517 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde güçlük çekilen kişi sayılarına göre özellikle İmalat sektörü ön plana çıkmaktadır. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş), Çorap Örme Makinesi Operatörü, Ütücü, Gazaltı Kaynakçısı, Satış Danışmanı, Garson, Sıhhi Tesisatçı, Elektrik Teknikeri, Resepsiyon Görevlisi ve Aşçı meslekleridir. Giresun genelinde 20+istihdamlı işyerlerinde1.541 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %8,5 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri, Toptan ve Perakende Ticaret ile Eğitim sektörleridir. Makineci (Dikiş), Konfeksiyon İşçisi ve Fındık İşleme İşçisi ve Çorap Örme Makinesi Operatörü mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Şoför (Yük Taşıma), Fayans, Seramik ve Karo Döşemecisi, Tuğla Örücü ve Ahşap Kalıpçı mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir. Giresun ili işgücü piyasasına ait detaylı bilgiler içeren İşgücü Piyasası Araştırma Raporu 2019 yılı içerisinde yayınlanacaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%