$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Giresun Kent Konseyinden fındık uyarısı

Giresun Kent Konseyinden fındık uyarısı
  • 26.07.2019
  • 775 kez okundu
Reklam

Mürşit Gürel başkanlığındaki Giresun Kent Konseyi Yürütme Kurulu yaklaşan fındık sezonu öncesinde bir açıklama yaptı.

Açıklamada, fındık fiyatının 18 liranın altına düşmemesinin gerektiği belirtilerek: “Üreticinin kooperatifi Fiskobirlik mutlaka devrede olmalıdır. Birlik fındık alımlarında yeniden söz sahibi olmalı ve aktif olduğu günlere geri dönmelidir. Ayrıca, fındık bahçelerinin iyileştirilmesinde Tarım Bakanlığı ve TKDK ile projeler uygulayarak üretimi artırma, kaliteyi yükseltme hedefi ile çalışmalar yürütmelidir.” denildi.

Fındık fiyatlarının bugünlerde mutlaka açıklanmasının gerektiğini ifade edildiği açıklamada şöyle devam edildi:

“Fındık fiyatlarındaki belirsizlik bir an önce ortadan kalkmalıdır. Fiyat uzmanlarca hesaplanıp üzerine çiftçinin yaşam ve kar payı konularak belirlenmelidir. Ürünün girdilerindeki ilaç, gübre, işçilik, nakliye gibi kalemlerdeki artışlar ve ülkemizde yaşanan enflasyon maliyeti yükseltmiştir. Çiftçi piyasanın inisiyatifine bırakılmamalıdır. Fındık Giresun’da ve bölgemizde ekonominin can damarıdır. Malumunuz olduğu üzere geçen yıl taban fiyatlar Ekim ayı gibi açıklanmış, fiyat açıklanana kadar üretici fındığını ucuz fiyattan satmak zorunda kalmıştı. Çünkü üretici borçlarını kapatmak zorundaydı. Bu yıl da aynı durum olmaması için fiyat acilen açıklanmalıdır ve 18 Liranın altında olmamalıdır.”

Açıklamada ayrıca fındığın tanıtımının artırılması yönünde çalışmalar yapılması ve özellikle turizm sektöründe kullanılması gerektiği bildirildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ