$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Giresun Atatürk MTAL’den büyük başarı

Türkiye Ulusal Ajansının 2019 yılı Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği kapsamında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (eski adı Sağlık Meslek Lisesi) kabul edilen projeler içinde Giresun merkezden tek okul olarak büyük başarıya imza attı.

Giresun Atatürk MTAL’den büyük başarı
  • 31.08.2020
  • 402 kez okundu
Reklam

Programın amacıyla; mesleki eğitimlerine devam eden öğrencilere yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulmasıyla eğitim-öğretimden iş hayatına geçiş yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları becerilerin kazandırılmasının amaçlandığı öğrenildi. Bu kapsamda Atatürk MTAL 24 öğrencisi ve 6 refakatçi öğretmeni ile bu yılın ocak-şubat ve mart aylarında 4 gurup halinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde staj faaliyeti yürüttü. Gazetemizin yaptığı araştırmalarda staj faaliyetinin ana konusunu evlerde yaşlı bakım teknikleri olduğu öğrenildi.

Proje koordinatörü Okul Müdür Yardımcısı Burak Göral, gazetemizi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada; ”Staj süresince öğrencilerimiz yaşlı bakım evlerinde ve hastanelerin geriatri servislerinde uygulamalı eğitim faaliyetlerine bizzat katılmışlardır. Yaşlı bakım evlerinde alanında uzman ekiple birlikte;  fiziksel rahabilitasyon aktiviteleri, yatalak olanların yattıkları yerden sedyeye nakilleri, hijyen kurallarına dikkat ederek onların kişisel bakımları yine pansuman ve basit enjeksiyon uygulamaları yapıldı. Tansiyon, nabız, ateş ve şeker gibi ölçümler alındı. Yaşlıların yiyebileceği ölçüde perhizlerine de riayet ederek yemekleri hazırlandı. Kısaca dolu dolu bir staj faaliyeti yaşandı. Öğrencilerimiz için unutulmaz deneyimler sağlandı. Katılımcı gençlerimiz için alanlarında yeni fırsatların kapısını açacak ufuklarını geliştirecek kariyer imkanlarını sağlayacağını düşünüyorum. Projemizi 2019 yılında hazırladık. Bildiğiniz gibi Mart 2020 itibariyle ülkemizde de olağan üstü bir dönem yaşamamıza neden olan pandemi baş gösterdi. Etkili bir planlama ve öngörüyle tüm akışlarımızı buna rağmen sorunsuzca tamamladık. Projemizin yaygınlaştırma ayağında elbette pandemiden dolayı güncellememiz gereken konular oldu. Normalde yüz yüze eğitim sürseydi projemizden faydalanan öğrencilerimiz tecrübelerini bizzat diğer öğrencilere ve paydaşlara aktaracaktı. Fakat mücbir sebeplerden dolayı Yaygınlaştırma Eylem Planımızı güncelleyerek, projemizin yaygınlaştırmasını sanal ortamdan en iyi şekilde yürütmeye karar verdik. Hazırladığımız broşürleri tüm meslek liselerine gönderdik. Projemizin tanıtıldığı bir internet sitesi kurduk. İnternet sitemizin adı: www.gamtalerasmus.net tir. Tüm soysal medya hesaplarımıza “gamtalerasmus” etiketiyle ulaşabilirsiniz. Zaten projemizin kabulünden sonra sosyal medya gruplarımızı kurmuştuk. Pandemiden dolayı bu platformlara daha çok ağırlık vererek bu platformlara özel içerik ürettik. Tüm öğrencilerimiz proje hakkındaki duygularını kayda alarak bu platformlardan duyurdu. Hazırladığımız videolar, içerikler onbinlerce kişiye ulaştı.Halen de insanlara içeriklerimiz ulaşmaya devam ediyor ve yeni içerikler üretmeye gayret ediyoruz. Türkiye Ulusal Ajansı faaliyetlerimizin farkına vararak paylaştığımız bazı videoları resmi hesabından retweet ederek bize destek oldu. Proje toplantılarımızı ZOOM üzerinden gerçekleştirdik. Her ne kadar projemizin bitiş tarihi 31 Ağustos olsa da yaygınlaştırma faaliyetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl Giresun’da birçok okulumuzun K102 Erasmus+ projesi yürüteceğinin haberini mutlulukla aldık. Tecrübelerimizi kendiriyle paylaşmayı çok isteriz. Giresun’umuzun öğrencilerine sunduğu imkanlarla çok daha iyi noktalara geleceğini düşünüyorum” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%