giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,5734
EURO
10,4078
ALTIN
513,95
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
24°C
Giresun
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
24°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C

Giresun Adası kazılacak

Valilik Giresun Adasında yakında kurtarma kazısına başlanacağını açıkladı.

Giresun Adası kazılacak

Giresun Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, “Giresun İli tabiat güzellikleri, coğrafi konumu ve tarihsel süreç içinde taşıdığı tarihi miraslar sebebi ile ülkemizin turizm faaliyetleri ve kültürü açısından önem arz eden bir noktadadır. Bu anlamda Giresun’un sahip olduğu zenginlikler arasında Giresun Adası başta gelmektedir” denildi.

Yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Giresun Adası,  Gedikkaya  Mevkii karşısında  ve deniz içinde yaklaşık 38.507 m2’lik alanı kaplayan  üzerinde insan yerleşimi bulunmuş olan Karadeniz’in nadir adalarından biridir. Ada tarihte “Aretias, Nesos, Areos ve Khalkeritis gibi pek çok isimle anılmıştır. Antikçağdan beri süregelen yaşam izlerine sahip olan ada birçok efsane ve mitolojik anlatıma konu olmuştur. “Herkül ve Altın Post Efsanesi” bunlardan en çok bilinenidir. Yine savaşçı kabile olan Amazon Kadınlarının Adaya seferler düzenledikleri ve burada yaşadıkları anlatılagelen efsanelerdendir. MÖ.2.binden itibaren yerleşimin başladığı düşünülen adada Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda yapı kalıntısı ve yaşam ibaresine rastlanmıştır. Adayı boydan boya çevreleyen sur kalıntıları, MS.2.yy’a tarihlendirilen tapınak kalıntısı, MS.12. yy’da yapıldığı bilinen kilise kalıntısı, şapel,su kuyusu ve çok sayıda mezar yapısı adadaki yaşamı ve tarihsel zenginliği gözler önüne sermektedir. Ayrıca tarih boyunca doğal bir liman ve barınak olarak kullanılmış olan Giresun Adası şimdilerde gerçek sahibi olan martı, karabatak ve bazı göçmen kuşların doğal yaşam alanı olarak dikkat çekmektedir.4 bin yıllık geçmişiyle, mistik bir inancın merkezi konumundaki Hamza Taşı olarak adlandırılan kaya parçası Ada’daki önemli unsurlardan biridir. Tüm bu özellikleri barındırması gereği ile mülkiyeti Hazineye ait olan Ada, Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı ile 17.05.1991 tarihinde İkinci Derecede Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir.

Giresun Adası’nın tarihsel süreçteki medeniyet kurgusunu ortaya çıkartmak ve ele geçen bulguların Giresun İli’nin kültür ve tarihsel zenginliğine ilme  katması amaçlanarak, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli Giresun Adası’nda 2009-2010 yıllarında 2 yıl üst üste Giresun Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Konya Selçuk Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü tarafından Bakanlığımız Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izni ile Arkeolojik yüzey araştırması yapılmış ve birçok buluntu ele geçmiştir. Bu buluntular ışığında ve Giresun Adasının Karadeniz tarihinde koruduğu öneme istinaden 2011 ve 2012 yılında yine Giresun Müzesi  Başkanlığında  Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte Giresun Adasında Arkeolojik Kazı çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda surlarla çevrili adada yer alan yapıların bazıları kısmen ortaya çıkarılmıştır. Adada Ortaçağ yerleşimine ait tapınak üzerinde inşa edilmiş kilise, kule, yönetici yapısı, şapel ve sarnıç gibi yapılarla birlikte Klasik ve Helenistik Döneme ait liman sahası ve sunu çukurları tespit edilmiştir. 2015 yılında yapılan Arkeolojik kazı çalışmalarında Şapel kalıntısı ve şarap küpü olarak bilinen Pithosların yer aldığı alanlar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kalıntılar içersinde Bizans dönemine ait sikkeler yine Bizans dönemine ait büyük bölümü sağlam kalmış sırlı seramik kase, çatı ve mezar kiremitleri ile birlikte çok sayıda iskelet bulunmuştur.2016 ve 2017 yıllarında yapılan Arkeolojik kazı çalışmalarında ise önceki yıllarda açılmış olan kazı alanı üzerinde detaylandırılarak ilerlenmiş ve seramik, fresk ve mozaik parçalarına, cam boncuk ve mimari taş parçaları gibi buluntulara rastlanmıştır.

Giresun Adası’nın yüzeyinde ve toprağın altında bir hazine gibi yatan geçmişin kalıntıları günümüze değin birçok bilimsel çalışma ile gün yüzüne çıkartılmaya çalışılmıştır. Ancak Karadeniz’in engin mavi sularında adeta büyülü görüntüsüyle daha birçok bilinmeze gebe olan Ada elbette ki birçok yeni araştırmayı ve bilimsel çalışmayı beklemektedir. Giresun İli turizmine katkısı sonsuz olacak bu tabiat şaheserinin bilimsel anlamdaki arkeolojik kazı çalışmalarının yapılabilmesi için Eylül-Ekim 2021 Döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Giresun Müze Müdürlüğü tarafından Arkeolog ve Sanat Tarihçilerinden oluşan uzman kadrosu ve teknik ekibiyle tekrar kazılara başlanacaktır. Kamuoyuna duyurulur.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.