$ DOLAR → Alış: 7,57 / Satış: 7,60
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

GENÇLER İÇİN EĞİTİMCE BİR KAÇ KELÂM

İbrahim BOZKURT
İbrahim BOZKURT
  • 22.10.2018
  • 686 kez okundu

Değerli dostum Dr. Evren Yılmaz bir paylaşımında; “Bugün belki de her şeyden daha çok kendi medeniyet telâkkimiz ve kendi kültürümüzle dirilme gibi yüksek bir gâye-i hayale ihtiyacımız var” demişti. Notlarım arasına aldığım bu söz etrafında EĞİTİMCE birkaç kelâm etmek isterim.

…işte o hayal ki Kızılelma’mız, olası mefkûremizdir. Öyle de olmalıdır. Bunun bilinmeye ve uygulanmaya muhtaçlığı ise açlığımızdır. “Elhamdülillah Müslümanım ve Türk’ üm, Türklük kader, Müslümanlık ise tercihtir” diyen Hoca Ahmet Yesevi’ yi tanımak gerek evvelden… Hz. Muhammed’ in hayatını ve bu yaşantıdaki kutsiyeti, genel ahlâka çevrilen davranışları bilmek gerek devamında… Olmazsa olmazı, “Oku” emridir lâkin neyi ve nasıl okuyacağını bilmektir. Asıl olan; sıradan fikirler değildir. Var olmanın sebebi, Allah’ ın adıyla ve güzel peygamberin yaşantısıyla okumaktır. Sonra anayı babayı inkâr etmeyen ve geçmişine sahip çıkan bir milliyetperverliktir gerekli olan… Gerisi hikâyedir. Aslını inkâr eden olmamak, İslam’la bütünleşik Türklüğü yaşamak için biraz sarsılmak gerekiyorsa ve takdir öyleyse de kaybettiğimiz duyguları kazanabilmek adına bir miktar yorulacağız demektir. Gidişatın sonunu hayal etmek istemem. Geleceğin ve Kızılelma’ nın hayalini kurmak gerektiğine inanırım.

Bu uğurda yürürken “Yoruldum” demeyeceksin. “Yoruldum” dediğinde düşmeni bekleyenlerin sayısı artar. Sırtlan, avının en zayıf anını gözler. Gücü tükenen kişi gözlerinin ferini korumalıdır ki düşeceği fark edilmesin.

Gençleri; bilinçli bireyler, geleceğe inançla bakan, güçlü şahsiyetler olarak yetiştirmek gerekir. Böyle olunca; biriktirmek, topyekûn bilinçlenmek durumundadır. Ta ki “Millet” kavramının bilincine erene dek… Bütün derdimiz; birikimsiz, bilinçsiz, kendisine sunulan debdebeli hayatı gelecek zannedenlerdir.

Milletimin içinden geçtiği tarihi sürecin çarpıtılmadan yazılması ve anlatılması gerekir ki içinde bir hücresi uyansın delikanlımın, bir zerresi de inansın… Sanal uyuşturucularla, subliminal öneklerle yönlendirilen küçük yavrunun delikanlılığa ya da genç kızlığa geçişinde bir kez bile uygun uyarıcıdan nasiplenmesi gerekir ki kalp ve beyin arasındaki alışveriş her geçen gün büyüsün. Kültürlenme denilen o birikim, hayat için her şeyi doğru yapan bir serçenin isabetli davranışı gibi doğru gitmiyor her an.

İnsan yanılıyor.

Bunun içindir ki İnsan; eğitilmeli, öğretilmelidir.

Dünya benim gencimin uyumasını isterken, neden soğuk su serpmeyeyim onun yüzüne? Neden uyandırmayayım onu? Bir uyarı yeter de artar bile. Tek çıt sesiyle çıkan minik kıvılcım bir gaz ocağını da bir tankeri de ateşleyebilir.

Tüm gelişmiş ülkeler, eğitimle, konulan hedeflere koşarak, yarışı başarıyla tamamlayıp, bulundukları yerlere geldiler.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ