$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Gazi Dr. Derbeder Almanya’da fındık yetiştiriyor

Gazi Dr. Derbeder Almanya’da fındık yetiştiriyor
  • 27.08.2019
  • 521 kez okundu
Reklam

Tevfik KARAOSMANOĞLU/ ALMANYA

ALMANYA’nın kalesi ve tel sanayisiyle ünlü Altena şehirinde ikamet eden Giresunlu ürolog doktor Ömer Er Derbeder (68) emekli olduktan sonra kendisini bahçesine adadı. Aslen Giresunlu olan Ömer Er Derbeder’in Giresun’dan özel olarak getirttiği fındık fidanları artık ürün vermeye başladı.

Fındık sevgisiyle ilgili olarak konuşan ürolog hekim Ömer Er Derbeder: “Ben doğduktan kısa bir süre sonra babam vefat etmiş. Rahmetli annem ben daha altı aylık bebekken kardeşlerimle birlikte hepimizi alıp İstanbul’a göç etmişiz. Tıp fakültesini bitirdikten sonra 1974’te Kıbrıs Savaşında hekim olarak görev yaptım. Daha sonra İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünde çalıştıktan sonra yolum gurbete düştü ve evlenerek buraya yerleştik”

MEMLEKETTEN  KOPMADIK

Daha altı aylık iken memleketten ayrılmasına rağmen Giresun’un kendisinde özel bir yeri olduğunun altını çizen Dr. Derbeder şöyle devam etti: “Küçükken memleketten ayrılmama rağmen genetik olarak Karadenizliyiz. Elbette fındığın bizde yeri başka. Birkaç sene öncesine kadar özel muayenehane işletiyordum. O zaman bana gelen hastalarımdan birisi Giresun’dan özel fındık fidanları getirdi. Ben de o fidanları bahçeme dikivermiştim. İşte o fidanlar şimdi ürün vermeye başladılar.  Ancak  o dünyaca ünlü Giresun fındığını sincaplardan kurtaramıyoruz. Burada yetişen bizim ham fındık dediğimize pek dokunmuyorlar. Fakat Giresun fındığına dadandılar. Onlardan kurtardığımızı da  biz topladık. Önemli olan fındık değil tabi ki. Asıl önemli olan Giresunluluk ruhunu yaşamak ve yaşatmaktır. Biz bunu fazlasıyla yapıyoruz” dedi.

HEMŞEHERİSİ YALNIZ BIRAKMADI

Dr. Ömer Er Derbeder’i fındık toplama işlemi sırasında Giresunlu hemşehrisi işadamı Osman Acar yalnız bırakmadı. Giresun kalite fındığı toplayan Osman Acar: “Hem topladık hem de tattık. Arada pek fazla fark yok gibi. Zaten Altena’daki doğa ve iklim koşulları bizim memleketi andırıyor. Kendimi tıpkı Batlama Vadisinde hissettim” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ