$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

FKB arazisini istiyor ve almakta kararlıyız!

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesi genişleme alanında bulunan FİSKOBİRLİK’e ait EFİT arazisi bir an önce üniversiteye katmak istediklerini kaydetti. Rektör Can düzenlediği basın toplantısında, FİSKOBİRLİK arazisi, yeni 350 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Tıp Fakültesi Morfoloji binası hakkında açıklamalarda bulundu.

FKB arazisini istiyor ve almakta kararlıyız!
  • 25.02.2020
  • 842 kez okundu
Reklam

Rektör Yılmaz Can, Giresun Üniversitesi’nin doğu ve batı olarak iki yerleşkede toplamak istediklerini belirterek, TOKİ ile görüşme halinde olduklarını, üniversiteye ait bazı araziler ile TOKİ’ye ait Aksu Mahallesi’ndeki 25 dönümlük araziyi takas etmek istediklerini kaydetti. Can, Aksu mevkiinde sağlık yerleşkesi, Güre mevkiinde ise diğer birimlerinden oluşan yerleşke oluşturmak istediklerini söyledi.

“FİSKOBİRLİK’TE ÇARK DÖNMÜYOR, NAKİT İHTİYAÇLARI VAR”

FİSKOBİRLİK EFİT arazisinin Giresun Üniversitesi’nin gelişmesi adına büyük önem arz ettiğini vurgulayan Can, FİSKOBİRLİK’in EFİT arazisine karşılık, Gazipaşa Yerleşkesinin bulunduğu arazi ile Teyyaredüzü Mahallesi’ndeki arazi artı 40 milyon lira nakit para istediğini, şu anda bu arazinin kamulaştırılması için 40 milyon lira gibi bir kaynağın imkansız olduğunu, arazinin kamulaştırılması için yeni bir formül üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Can, formülün TMO, Giresun Üniversitesi ve FİSKOBİRLİK üçgeninde çözülebilecek bir formül olduğunu söyleyerek, “Bilindiği gibi FKB de ekonomik olarak çark dönmüyor. Birliğin nakit kaynağa ihtiyacı var. Biz TMO tarafından FİSKOBİRLİK’e fındık verilemesini, FİSKOBİRLİK’inde fındık bedeli olarak EFİT arazisini TMO’ya devretmesini öneriyoruz. Eğer bu formül işler, gerçek olursa TMO’da bu araziyi Giresun Üniversitesi’ne bedelsiz olarak tahsis edebilir. Biz bu formülü sunarken, FİSKOBİRLİK’i zora sokmak istemiyoruz. Ama bir önce bu araziyi Giresun Üniversitesi genişleme alanına katmak istiyoruz. Bu görevde olduğum sürece bu arazinin üniversite dışında başka bir yere verilmense veya satılmasına kesinlikle izin vermeyeceğim” şeklinde konuştu.

“MORFOLOJİ BİNASININ TEMELİ BU YIL ATILACAK”

Rektör Can, yeni Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasının yanına inşa edilecek olan Tıp Fakültesi Morfoloji binası inşaatı için 47 milyon lira ödeneğin çıktığını, 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanan binanın temelinin bu yıl atılacağını kaydetti. Can, 47 milyon lira ödeneğin AK Parti Genel Yardımcısı Nurettin Canikli’nin girişimleriyle çıkartıldığının altını çizdi.

“YETERLİ SAĞLIK PERSONELİ VERİLMEZSE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYABİLİRİZ”

350Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Temmuz veya Ağustos ayında açılmasının planlığını aktaran Rektör Can, “Eğer yeterli sağlık personeli verilmezse hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Yeterli eleman olmazsa çark dönmez. Yeni hastaneye 215’i hemşire, 175’i temizlik görevlisi toplamda 601 personel ataması yapılması gerekiyor. Bu konuyu Sağlık Bakanlığına ilettik. Bu kadroların hastane açılmadan tayin edilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde sorunlar yaşabiliriz. Ayrıca bazı branşlarda doktor açığımızda var. Giresun yeni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni 4 alanda öne çıkartmak istiyoruz. Bunlar Onkoloji, İnme, Rop ve Palyafit Bakım Ünitesi” diye konuştu.

“UTANDIM, EZİLDİM”

Giresun Üniversitesi’nin akademik başarı açısından çok geride olduğuna dikkat çeken Rektör Can şöyle konuştu;

“YÖK nezdinde Giresun Üniversitesi’nin karnesi çok kötü durumda. YÖK tarafından açıklanan karne karşısında Giresun Üniversitesi adına utandım ve ezildim. Bunun için eğitim-öğretimde ve akademik başarıda kaliteyi ön plana aldık. Akademik başarımızı hızla yükselterek Giresun Üniversitesini üst sıralara çıkarmalıyız. Şehirlerin kalkınıp, gelişmesinde üniversitelerin payı çok önemli. Giresun Üniversitesinin başarılı olması demek, Giresun kalkınması demek. Birçok şehir üniversitesiyle kalkınmıştır. Benim tek amaç ve gayem şehrime ve Giresun Üniversitesine hizmet etmek. Bunu yaparken de, üniversitenin kaynak ve olanaklarını hiç kimseye peşkeş çekmemek. Peşkeşte çekmem.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%