$ DOLAR → Alış: 5,67 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,37

FIRTINA FINDIĞI VURDU!

Giresun’da önceki gece güneybatı yönünden esen kuvvetli rüzgar, fındık bahçelerine zarar verdi. Kuvvetli rüzgar sonrası fındık dalları kırıldı ve olgunlaşmaya başlayan fındık çotanakları hasar gördü.

FIRTINA FINDIĞI VURDU!
  • 08.05.2019
  • 897 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun merkez, Bulancak, Piraziz ve Keşap’ta etkili olan lodosun, fındıkta hasara yol açtığını söyledi. Karan yaptığı açıklamada, saatteki hızı 80-90 km bulan kuvvetli lodosun fındık bahçelerini hırpaladığını kaydetti. Karan, bahçelerde yaptıkları incelemelerde lodostan dolayı fındığın önemli derecede hasar gördüğünü gözlemlediklerini belirterek, hasar boyutunun TARSİM ile Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince yapılacak olan tespitin ardından netleşeceğini ifade etti.

Fındığın hasat edilene kadar doğal afet riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Karan, “Bu sezon fındık rekoltesi iyi, Allah’a şükür kışı da zirai don yaşamadan atlattık derken, fındığı fırtına vurdu. Güney batı yönünden esen kuvvetli lodos rüzgarı fındığı döktü. Çoğu bahçede fındık dalları kırıldı ve olgunlaşma evresinde olan fındık çotanakları döküldü. Ürününü doğal afetlere karşı devlet destekli tarım sigortası kapsamında güvence altına alan üreticilerimizin zararları yapılacak olan tespitlerin ardından ödenecektir. Ancak sigorta yaptırmayan üreticilerimiz mağduriyet yaşayacaktır. Temennimiz rekolteyi etkileyecek bir hasar meydana gelmemiş olmasıdır” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ