$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Fındık üreticisine bahçesini söktürmeyin

Fındık üreticisine bahçesini söktürmeyin
  • 23.07.2019
  • 637 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 20 Liradan Az Olan Fındık Destekleme Alım Fiyatları Üreticiye Bahçesini Söktürür!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Türkiye’nin en önemli tarımsal kaynaklarından birisi olan fındık destekleme alımlarının ilk defa 1964 yılında; fındık yetiştiriciliği özendirmek, üreticiyi desteklemek, fındık kalitesini artırmak ve eğimli arazilerdeki erozyonu önlemek amacı ile başlandığını” hatırlattı.

Geçtiğimiz gün Rekolte üzerine açıklama yapan Tığlı, “ABD’de yapılan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin 38’nci Kongresi’nde Türkiye’nin 2019 yılı fındık rekoltesinin 770 bin ton olduğu yönünde yapılan açıklamaların gerçekçi olmadığını, hasat yapılmasına sayılı günler kala rekolteyi açıklamayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fındığın kaderini tekelcilere emanet ettiğini söylemişti.

Ürettiğimiz fındığın en az yüzde otuzunu alıp ihraç eden Ferrero üretim sürecinde etkin rol oynamaktadır. Tarım Bakanlığı yapması gereken fındığa ilişkin faaliyetleri, sözleşmeli üretim, fındıkta mekanizasyon, üretim teknikleri ve zirai mücadele konusunu da son yıllarda üretici üzerinde etkin rol oynayan Ferrero’ya terk etmiş görünmektedir.

Fındık üretiminde bir ya da birkaç şirketin etkin hale gelmesi bugün yaşadığımız sıkıntının temelini oluşturmaktadır. Üreticinin örgütsel gücünün artırılarak birkaç şirketin fındık üreticisinin ve fındığın kaderini belirlemesi önlenmelidir.

20 TL ALTINDAKİ HER FİYAT BAHÇE SÖKTÜRÜR!

Tığlı, “Geçen yıl TMO’nun 1 Kasım’dan itibaren fındık alımı yapacağı, Giresun kalite fındığın kilosunun 14.5 liradan levant kalite fındığın ise 14 liradan alınacağı 26 Ekim tarihinde açıklanmıştı. Üretici elindeki fındığı maliyetine sattıktan sonra yapılan bu açıklama üreticiyi korumaz, ama birilerini zengin eder.

1 kilo fındığı üretmek için; zamlı mazot, zamlı gübreleme, zamlı ilaçlama, zamlı budama, bereketsiz hasat ve pahalı depolama maliyetleri gerekmektedir ve bu maliyetler de çok yükselmiştir. Üretim aşamasında borçlanan ve bu borçları nedeniyle pazarlık gücünü kaybeden üreticiye sahip çıkılmalıdır.

Üretim maliyetlerinin yüksekliği karşısında dayanacak gücü kalmayan çiftçinin tek beklentisi büyük zorluklar ile ürettiği ve hasat ettiği fındığın en az 20 TL’den alınmasıdır. AKP iktidarı geçen yıl yaptığı hataya düşmemeli ve fındık destekleme alım fiyatlarını hemen açıklamalıdır. Bu açıklamayı da üretim maliyet analizlerini göz önüne alarak belirlemelidir. Doğu Karadeniz’de ki üretimin diğer bölgelere göre maliyeti Giresun kalite fındığın Levant kalite fındığa göre farkı ve diğer ülkelerin Giresun kalite fındığa olan talepleri göz önünde bulundurulup buradaki destekleme alım fiyatının diğer bölgelerden belirgin olarak farklı açıklanması gerekir” dedi.

TIĞLI’NIN FINDIK SORULARI AKP VEKİLLERİNİ ZORA SOKTU

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “AKP’nin fındığa ilişkin gündemi ve beklentisiyle üreticinin ki çok ayrı bu sebeple TBMM’de araştırma komisyonu kurma teklifimizi sırıtarak reddeden AKP’li vekiller, şimdi çıkmışlar “fındık komisyonu kurduk bakana gideceğiz” diyorlar.

O zaman AKP’nin Bölge Milletvekillerine soruyorum:

Fındık için Bakandan ne fiyat isteyeceksiniz? Bakana alım fiyatlarının ne kadar olması gerektiğini söyleyeceksiniz?

Bakan istediğiniz fiyatı vermezse ne yapacaksınız?

Özel bir şirket olan Ferrero fındığın kaderini, geleceğini, fiyatını belirleme noktasında bu kadar etkin bir duruma gelmişken kurduğunuz komisyonun etkili olacağını düşünüyor musunuz?

Belirlenecek taban fiyatı konusunda Ferrero ile temasınız oldu mu?

Geçen yıl fındık satıldıktan sonra yükselen fiyatlar karşısında övünüyordunuz neden bugün fındık fiyatları düşünce susuyorsunuz?

Yaklaşan hasat döneminden önce hem kamuoyuna samimiyetinizi göstermek hem de üreticinin mağduriyetini gidermek için neden bir rekolte ve fiyat açıklaması yapmıyorsunuz?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%