$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

FINDIK REKOLTESİ TESPİT EDİLİYOR

FINDIK REKOLTESİ TESPİT EDİLİYOR
  • 01.07.2019
  • 798 kez okundu
Reklam

Giresun’da 2019 yılı tahmini fındık rekoltesi tespit ediliyor. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sekretaryasında oluşturulan rekolte tespit komisyonu Eynesil ilçesinden rekolte tespiti çalışmalarına başladı. Giresun’da fındık tarımı yapılan tüm ilçelerde yapılacak olan tespit çalışmaları 10 Temmuz’a kadar tamamlanacak. Çotanak sayımına göre belirlenecek olan rekolte miktarı Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirilecek ve resmi açıklama kamuoyuna bakanlık tarafından yapılacak.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2019 yılının fındık üreticileri açısından bereketli geçmesini temenni ederek, her yıl bazı kesimler tarafından speküle edilen rekoltenin Tarım ve Bakanlığı tarafından tespit edilerek en doğru şekilde kamuoyuna açıklanacağını ifade etti. Karan, Türkiye’nin tahmini fındık rekoltesinin en doğu Temmuz ayında yapılan çotanak sayımı ile belirlendiğini belirterek, “fındık hasadına artık bir aydan az bir süre kaldı. Bilindiği gibi fındık hastalık ve mevsimsel değişikliklerden en çok etkilen bir ürün. Mayıs ve Haziran ayında dalın uçunda görülen fındığa adlanılıp bu yıl rekolte yüksek veya düşük demek çok doğru değil. Bunu geçmiş yıllarda gördük ve yaşadık. Bu yılda yaşıyoruz. Bir ay önceki fındıktan şu anda eser yok. Bunu biz bizzat üreticilerimiz söylüyor. Külleme hastalığı ve hava şartlarına bağlı olarak geçtiğimiz aylarda görülen fındığın şu anda yüzde 20’si hatta yüzde 30’u dökülerek kaybolmuş durumda. Tüm bunlara rağmen bu yıl geçen yıla oranla bereketli bir sezon bekliyoruz. Fındığımız bereketli olduğu kadar, para da etsin ki, hem üreticimiz kazansın hem de ülkemiz kazansın” dedi.

Karan, rekolte tespit çalışmalarının ardından miktarın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hasat öncesi spekülasyonlara mahal vermeden bir an önce açıklanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ