$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Fındık konusunda İtalya ile ortak proje

Fındık konusunda İtalya ile ortak proje
  • 21.12.2019
  • 1.516 kez okundu
Reklam

Giresun Ticaret Borsası’nın Liderliğinde, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile Torino Ticaret Odası’nın işbirliğiyle Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında İtalya’nın Torino şehrine Teknik Ziyaret faaliyeti gerçekleştirildi. Bu kapsamda İtalya’nın Torino şehrini de içine alan Piemonte bölgesindeki çikolata fabrikaları ve fındık bahçeleri ziyaret edilerek detaylı bilgiler alındı.

Teknik Gezi faaliyetinin ilk gününde; Torino Ticaret Odası’nın Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda; Torino Ticaret Odası heyeti ve Giresun Ticaret Borsası heyeti “Odalararası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında yapılacak faaliyetleri ve Teknik Ziyaret hakkında değerlendirmeler yapmışlardır. Toplantı esnasında yapılan sunumlar ve video gösterimleri ile proje faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgilendirme yapılmıştır. Torino ve Giresun şehirlerinin ticari faaliyetleri değerlendirilerek Giresun Tombul fındığının Torino’daki çikolata tesislerinde kullanımının arttırılması konusunda bilgi alış verişi yapılmıştır. Ardından gerçekleştirilen fabrika ziyaretlerinde Torino ile özdeşleşen Gianduiotto çikolatasının üretim şekli, üretim aşamaları, kullanılan malzemeler ve ürünün paketlenmesi aşamaları incelenmiştir. Bu çikolatanın üretiminde genellikle İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetiştirilen fındıkların tercih edildiği bilgisi edinilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak proje katılımcıları ve firma yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde Giresun Tombul fındığının kullanılarak da Gianduiotto çikolatasının üretiminin yapılması hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca ziyaret edilen firmaların diğer ürünleri hakkında bilgi alınmıştır. Bu ürünlerin de üretim aşamaları gözlemlenmiştir.

Yine Torino şehrinin de içinde bulunduğu Piemonte bölgesindeki fındık bahçelerinde de ziyaretler yapılmıştır. Fındık tarımında yapılan uygulamalar hakkında detaylı bilgiler edinilmiştir. Fındık ağaçlarının dikilmesinden fındık meyvesinin toplanmasına kadar geçen süreçte yapılan makineli tarım hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Benzer uygulamaların Giresun’da ve Türkiye’nin diğer fındık bölgelerinde uygulanabilirliği tartışılmıştır. Fındık bölgelerindeki; yöreye hizmet veren, küçük ölçekli, kooperatifleşmiş fındık işleme tesisleri ile üreticiler ürünlerini işleyerek kavrulmuş fındık, fındık kreması, çikolata, fındıklı kek vb. son ürünler üretebildikleri ve pazarlamasını yapabildikleri gözlemlenmiştir.

Ayrıca Giresun Ticaret Borsası heyeti ile Torino Ticaret Odası heyeti arasında Teknik Ziyaret faaliyetinin son gününde bir görüşme daha gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmede Teknik Ziyaret faaliyeti sırasında elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Torino Ticaret Odası üyelerinin ve Giresun Ticaret Borsası üyelerinin tanıştırılması ve birbirleriyle ticari faaliyetler geliştirmesi konusu görüşülerek Teknik Gezi faaliyeti sonlandırılmıştır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ