$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Fındık Giresun’un can damarı

Vali Harun Sarıfakıoğulları, “Giresun genelinde dekar başına ortalama 80-85 kilogram olan ürün verimliliğimizin, yaptığımız çalışmalarla 300 kilogram civarına çıkabileceğini gördük” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındığın gerçek anlamda geleceği için kooperatif ve güçlü üretici birlikleri çağrısı yaptı. Fındıkta verimin artırılabilmesi ve istikrarlı bir üretim için masa başı ve göstermelik projelerle bir yere varılamayacağının altını çizen Karan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fındıkla ilgili acil bir eylem planı hazırlayarak uygulamaya koyması gerektiğini ifade etti.

Fındık Giresun’un can damarı
  • 20.02.2020
  • 534 kez okundu
Reklam

Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun genelinde dekar başına ortalama 80-85 kilogram olan ürün verimliliğinin yaptıkları çalışmalarla 300 kilogram civarına çıkabileceğini gördüklerini bildirdi. Sarıfakıoğulları, Valilikte düzenlenen Fındıkta Verimliliği Artırma İstişare Toplantısında yaptığı konuşmada, bu konuda yaklaşık 3 yıldır çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Fındığın en iyisi ve lezizinin Giresun’da üretildiğini ifade eden Sarıfakıoğulları, bu nedenle verimlilikte de rol model olup fındık üretilen alanlarda birim başına en fazla ürünü almaları gerektiğini kaydetti. Sarıfakıoğulları, verim artırma çalışmalarının bu yıl da sürdürüleceğine dikkati çekerek, “Giresun genelinde dekar başına ortalama 80-85 kilogram olan ürün verimliliğimizin, yaptığımız çalışmalarla 300 kilogram civarına çıkabileceğini gördük. Bu noktada Giresun il merkezini, merkez ilçeye bağlı birimleri, üniteleri, çiftçilerimizi biz pilot bölge ve uygulama olarak ele almaya karar verdik. Bunu da paydaş kurum ve kuruluşlarımızla siz tarım danışmanlarımızla birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Örnek bahçe uygulamalarıyla verimliliğin arttığının gözlemlenmesi sonucu diğer çiftçilerin de aynı uygulamalara yöneldiğini, eğitimler aldığını aktaran Sarıfakıoğulları, tarım danışmanları ve çeşitli eğitim programlarıyla çiftçilere ulaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Sarıfakıoğulları, 2020 yılında da köy köy, mahalle mahalle çiftçilerle akşam toplantıları yaparak eğitim faaliyetlerini daha da nitelikli hale getireceklerini vurguladı.

Fındıktaki asıl sorunun üretimle alakalı olduğunu söyleyen Başkan Şenlikoğlu: “Özellikle bölgemizde ve Giresun kalite fındıkta verimliliğin düşmesinin en önemli nedenlerinden biri arazilerin bölünmesi sorunudur. 2012 yılında arazi taksimiyle alakalı düzenlemeler geldi, ancak bu yasa tek başına bu problemi çözmüyor. Bizler işçimiyiz,  memurmuyuz yoksa çiftçi miyiz belli değil. İşçi memur öğretmen vb. üretici olarak bu işlerle ilgileniyoruz. Çiftçilik anlamımda tam bir standardımız yok.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“BU ÖNERİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

“Bence fındık bahçelerinin bakımı ve verimi için profesyonel çiftçi olma konusunda adımlar atılmalı. Önemli olan işin başında durup gerçek bir çiftçi gibi yaşam sürmektir. Fındık bir organizma. Dolayısıyla yılın her döneminde bakım isteyen bir tarım ürünü Nisan ayında kimyasal gübresini Temmuz ayında bahçe altı temizliğini yaparak bahçenizden yüksek verim elde etme şansımız yok. Ayrıca verimliliğin düşmesi ile birlikte yarıcılık sistemi de üçte bir paylara düştü. Bu gidişle dörtte bir seviyesine de düşecek gibi görünüyor. Fakat bu sistemi değiştirmek çok zor değil. Bence genç ziraat mühendisleri fındık üretimi yapılan illerde ilçelerde arkadaşlarımız şirket kurup, profesyonel danışmanlarla ve profesyonel sözleşmeler yaparak zirai bakımları tam olarak uygulayacak iyi bir ekip oluşturabilirler. Sonrada fındık üretimi yapanlar fındığını yarıcılık sistemi ile toplayanlar özelliklede gurbette yaşayanlarla yarıcılık sözleşmesi imzalanmalı. Üretim şemasını biraz daha genişleterek fındıkla ilgili profesyonel yarıcı şirketleri oluşturulmalı. Böylece verim sorunu giderilerek üretimin artırılması sağlanmış olacak, bu durumda yeniiş kapıları açılmasının önünü açacaktır. İnsanların yaşam şartını değiştiremeyiz. Bizim insanımız kayda değer bakım çalışması yapmadan köye gelip fındığını toplayıp geri dönüyorlar. Dolayısıyla önerdiğimiz sistem değerlendirildiğinde fındıktaki verim sorununu çözüp fındıktan daha fazla gelir elde edebiliriz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ