$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

FINDIK ENTEGRE MÜCADELE SEMİNERİ

FINDIK ENTEGRE MÜCADELE SEMİNERİ
  • 15.05.2019
  • 205 kez okundu
Reklam

Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından “Fındık Entegre Mücadele Sertifikalı Hizmet İçi Eğitimi” verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol ve Genel Müdürlüğünce koordine edilen eğitim sonunda katılımcılar sınava tabi tutuldu. Başarılı olanlara sertifikaları verildi. 5 gün süren eğitime Giresun, Ordu, Trabzon, Samsun, Düzce, Artvin, Zonguldak, Gümüşhane, Kastamonu, Bolu, Bartın İl/İlçe  Tarım ve Orman Müdürlükleri personellerinden Ziraat Mühendisi düzeyinde katılım oldu.

Enstitü Müdürü Aysun Akar; “Entegre Mücadele, bitkilere    zarar    veren    hastalıklar,  zararlılar  ve yabancı otların çevre ile ilişkilerini dikkate alarak, kültürel   tedbirler,   biyolojik mücadele, fiziksel ve mekanik mücadele yöntemlerinin bir arada uygulanması suretiyle   hastalık   ve   zararlı  populasyonunun ekonomik zarar eşiğinin altında tutulmasıdır.

Entegre mücadelenin hedefleri, üretimin arttırılması, ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde etmek, faydalı böceklerin korunması ve çoğalmalarının teşvik edilmesi, tarla ve bahçelerin düzenli kontrol edilmesini sağlamak, çiftçilerin kendi tarlası, bahçesi ve bağının uzmanı haline getirilmesidir.”

Enstitü uzmanlarınca Fındıkta Entegre Mücadele genel prensipleri, fındık hastalıkları, zararlıları, yabancı otlar ve mücadeleleri, tarımsal savaş yöntemleri, örnekleme yöntemleri, bitki koruma ürünleri ve ilaçlama aletleri, veri tabanı, karantina etmenleri, surveyler, fındıkta genel yetiştiricilik ve bitki besin elementleri konularında teorik ve pratik eğitim verildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ