$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Fındığını 14 liradan satanın günahı neydi?

Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdulkadir Bektaş, fındıktaki sorunların sebebinin emanete fındık verme veya çözümünün de pazara az fındık indirme ile alakalı olmadığını söyledi.

Fındığını 14 liradan satanın günahı neydi?
  • 29.09.2019
  • 920 kez okundu
Reklam

Fındıktaki sorunların kronikleşmiş sorunlar olduğunun altını çizen Bektaş; “bu sorunları çözebilecek dirayete sahip bir iktidar olması lazım. Yıllardan beri kronikleşmiş sorunlar karşısında bu işi çözebilecek konumda olan yöneticilerin hala, üreticilere ‘pazara az fındık indirin fiyat yükselsin’ den öteye geçememiş olmaları düşündürücüdür. Veya ‘emanete fındık vermeyin’ mottosunu dillendirmeleri manidardır” dedi.

Geçimini sadece fındığa bağlamış üreticiye, ‘pazara az fındık indir’ veya ‘emanete fındık verme’ çağrısı yapmanın, bir anlamı olmadığını söyleyen Bektaş şunları söyledi;
“siz bu çağrıyı yapmakla üreticiye, yemek yeme, çocuğunu okula gönderme, evlenme, borçlarını ödeme yani kısacası fındık çuvalının başında otur bekle demiş oluyorsunuz. Tüccar insafa gelecekte birkaç kuruş fiyat artıracak ondan sonra da yetkili ve de etkili kişiler çıkacak ‘bak fındık fiyatları yükseliyor, bunu biz yaptık’ diye demeç verecekler, veriyorlar da. 2018 sezonunun kapanışında 21 lira olan fındığın fiyatını 17,0 liraya düşürdükleri için övünecekler, övünüyorlar da. Fındıkla geçinen üreticinin fındığını serbest piyasada 14 liradan sattırdıkları için ne kadar övünseler azdır. Şimdi iktidar partisinin vekillerine, fındık üreticileri adına şunu soruyorum, madem fındık fiyatları serbest piyasada 16 liraya çıkacaktı, sezon başında üretici niçin 14 liradan fındık satmak zorunda kaldı?”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ