$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

FAE ve Yavuz Gıda’dan Ortak Proje

FAE ve Yavuz Gıda’dan Ortak Proje
  • 03.07.2019
  • 1.011 kez okundu
Reklam

Fındık yetiştiricisi kadınların; teknik ve ekolojik bilgilerini arttırarak fındıkta verim ve kaliteyi artırmayı amacıyla Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ülkemizin en büyük fındık ihracatçılarından Yavuz Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ortak projesi olan ‘’Kadınız, Eğitimliyiz, Fındıkta Lideriz’’ adlı proje Ağustos ayında başlayacak.

Enstitü Müdürü Aysun Akar, “Karadeniz kadınları zaten çok çalışkan ve yeniliklere açıktır. Evinde söz sahibidir. Bahçede sadece fındık toplamaz, sepet taşır, gübre atar, çapa yapar. Ancak bugüne kadar fındıkla ilgili yapılan eğitimlere katılan kadın sayısının çok az olduğunu farkettik. Kadınlarımız nasıl fındık bahçesinde çalışıyorsa eğitimini de almaları gereklidir. Bunlardan yola çıkarak fındık bahçelerinde yapılması gereken ancak yapılmayan veya yanlış yapılan bakım ve ilaçlama gibi faaliyetleri en doğru şekliyle kadınlarımıza da öğreteceğiz. Böylelikle kadınlarımızın fındıkta verim ve kaliteyi artırıcı bilgiye sahip olmasını ve bilgiyi bahçeye aktarmalarını sağlayacağız. Tüm bu faaliyetler için hem enstitü uzmanlarımız hem de Yavuz Gıda’nın teknik ekibi birlikte işbirliği yapacak” dedi

Yavuz Gıda Yetkilileri, Yavuz Gıda’nın “İyi Tarım Ve Sosyal Uygulamalarla Fındık Tarımında Sürdürülebilirlik” çalışmalarına yapılan bu ortak proje ile bir yenisinin eklendiğini belirttiler.

Projenin hedef kitlesi fındık yetiştiren ve köyde ikamet eden 18-50 yaş arası kadınlardan oluştuğu belirtilerek, kadınlara fındık tarım takvimine göre Enstitüde teknik bilgi verilecek akabinde örnek bahçelerde uygulamalar yapılacak. Projeye katılan kadın çiftçilerin sosyal ve kültürel yönden gelişimlerini destekleyecek eğitim faaliyetleri, tarla günleri ve geziler de düzenlenecek.

Proje için Giresun Merkez ilçeden 2 köy, Ordu Gülyalı ilçesinden 1 köy seçilecek olup, köy ve katılımcı seçim işlemlerinde Köy Muhtarlarından da yardım alınacak.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%