$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Eynesil’deki sel felaketi meclis gündeminde

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, geçtiğimiz hafta Eynesil ilçesinde yaşanan şiddetli yağışlar sonrası ortaya çıkan mağduriyeti Mecliste dile getirdi.

Eynesil’deki sel felaketi meclis gündeminde
  • 24.10.2019
  • 531 kez okundu
Reklam

Tığlı, Eynesil ilçesinde buluna Zıva deresinin taşması sonucu ilçenin Balcılı, Kösemen ve Kemerli köylerinde yaşanan mağduriyetin giderilmesi noktasında yapılan çalışmalara Eynesil belediyesinin büyük destek sağladığını ifade ederek, “Hasar tespit çalışmalarının hızlıca yapılması ve afetin yarattığı zararın giderilmesi konusunda yetkilileri göreve davet ediyorum. Ayrıca buradan afet yardımlarının dağıtımında siyasi ayrım gözetilmemesini tüm Giresunlular adına istirham ediyorum.”diye konuştu.
Tığlı, ayrıca “Eynesilli hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.”dedi.
Diğer yandan milletvekili Tığlı, Eynesil ilçesinde yaşanan bu mağduriyetle ilgili İçişleri ve Tarım ve Orman bakanlığına soru önergeleri verdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede önemli soruları gündeme getiren Tığlı, bakanlık nezdinde şu sorulara yanıt aradı.
1. Eynesil’de yaşanan sel ve heyelan ile ilgili hasar tespit çalışması tamamlanmış mıdır? Ortaya çıkan hasarın maddi değeri nedir? Buna ilişkin bürokratik işlemlerin hızlıca yapılması ve afetin yarattığı zararın biran önce giderilmesi hususunda neler yapılmıştır?
2. Daha önceki yıllarda yaşadığımız benzeri afetlerde olduğu gibi afet yardımlarının dağıtımında siyasi ayrım gözetilmemesi hususunda dikkatli davranılacak mıdır?
Öte yandan Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede de,  Eynesil’de yaşanan ve Giresun genelinde yaşanması muhtemel afetlere ilişkin alınan ve alınması gereken tedbirlerle ilgili çalışmaları sordu.
CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli’ye Giresun’a dair şu önemli soruları sordu.
1. Giresun İli genel afet haritası çıkarılmış mıdır?
2. Buna ilişkin topografik ve jeolojik haritalar Üniversite, Belediye, Mühendis Odaları ve sivil toplum örgütleri ile paylaşılmış mıdır? Bu kurum ve kuruluşların görüş ve uyarıları alınmış mıdır?
3. Giresun ilinde yaşanacak afet durumunda ihtiyaç duyulacak teknik malzeme, alet, cihaz ve makine teçhizatı yeterli midir?
4. Sel, su taşkını ve heyelan önleme çalışması kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü hangi akarsular ve dere yatağında ıslah çalışması yapılması gerektiği tespit edilmiştir?
5. Heyelan önleme çalışması kapsamında nerede kaç adet istinat duvarı yapılması ihtiyacı bulunmaktadır? Kaç adet duvarın etüt-proje çalışması yapılmak üzere beklemektedir?
6. Eynesil İlçesi Zıva Vadisi diye adlandırılan bölgede zıva deresi boyunca sel ve taşkın önleyici herhangi bir tahkimat ve ıslah çalışması yapılmış mıdır? Yapılacak mıdır?
7. Eynesil İlçemizde daha öncede benzer taşkın ve heyelanlar yaşanmıştır. Ardından burada afet önleyici hangi tedbirler alınmıştır?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ