$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Eynesil Hastanesi Meclis Gündeminde

Eynesil Hastanesi Meclis Gündeminde
  • 27.07.2019
  • 809 kez okundu
Reklam

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Eynesil ilçe devlet hastanesi inşaatını Meclis gündemine getirmişti.

CHP’li Tığlı, yapımı yıllardır tamamlanmayan Eynesil ilçe devlet hastanesi konusunda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi vermişti. Söz konusu önergeye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla cevap geldi.

CHP Milletvekili Tığlı, verdiği soru önergesinde Eynesil ilçe devlet hastanesi inşaatının hangi aşamada olduğunu, bitirilme oranını ve fiziki şartlarını gündeme getirmişti.

Tığlı’nın önergesine verilen cevapta şöyle denildi.

“Aile Sağlığı Merkezi ve 112 istasyonu olarak 10 yatak kapasite ile hizmet vermesi planlanan Giresun Eynesil ASM+112 entegre ilçe Hastanesi yapım işinin gerçekleşme oranı %57 seviyesinde olup, yüklenici firma (iş ortaklığı) tarafından sözleşme şartları yerine getirilmediğinden fesih işlemi başlatılmış ve süreç devam etmektedir. Fesih işlemleri akabinde yapılacak ikmal ihalesi ile kalan işler tamamlatılarak, hastane binası hizmete açılacaktır. Anılan yapım işi için, yüklenici firmaya toplamda (fiyat farkı ve KDV hariç) 3.280.652.46 TL ödeme yapılmıştır.”

Tığlı, bakanlık tarafından gönderilen bu cevaba ilişkin, “Fiyat farkı ve kdv hariç yapılan ödeme değil de bunlar dahil yapılan ödeme neden açıklanmamıştır. Bu durum inşaatın nakdi ve fiziki gerçekleşme oranına ilişkin kuşkuları artırmaktadır. Nakdi gerçekleşme fiziki gerçekleşmenin üzerindeyse konunun Bakanlık tarafından soruşturulması gerekir” diyerek görüşünü belirtti.

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından verilen bu cevaba karşılık, yeniden farklı sorularla bir önerge daha verdi.

Tığlı’nın verdiği önergede, şu sorular soruldu.

 

  1. Eynesil 10 Yatak+ASM+112 Entegre İlçe Hastanesi Yapım İşi sözleşme tarihi ve sözleşme bedeli ne kadardır? Hangi firma ile sözleşme imzalanmıştır?
  2. İş bitim süresi nedir?
  3. İş bitim süresi geçtiği için mi sözleşme fesih yoluna başvurulmuştur? Müteahhit firmanın sözleşme şartlarını yerine getirememe sebebi nedir?
  4. Yapım işinin gerçekleşme oranı olarak belirtilen % 57 nakdi mi fiziki gerçekleşme midir? Sözleşme bedelinin ne kadarına tekabül etmektedir?
  5. Sözleşme şartlarını yerine getirilmediği için başlatılan fesih işlemi neden tamamlanamamıştır? Yüklenici firmaya fiyat farkı ve KDV hariç yapılan 3.280.652,46 TL ödeme karşılığına denk gelen inşaatın tamamlanması mı beklenmektedir?
  6. İhalenin iptali ile oluşan kamu zararı ne kadardır?
  7. İkmal ihalesinin ne kadar sürede yapılması ve inşaatın ne kadar sürede tamamlanarak hastanenin hizmete girmesi planlanmaktadır?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%