giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
7,7707
EURO
9,2238
ALTIN
420,36
BIST
1.530
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Yağışlı
8°C
Giresun
8°C
Yağışlı
Salı Az Bulutlu
11°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
12°C
Perşembe Yağışlı
11°C
Cuma Yağışlı
6°C

‘EVRENSEL HUKUK İHLAL EDİLİYOR’

‘EVRENSEL HUKUK İHLAL EDİLİYOR’

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, “Mahkemeler Avukatlık Yetkisi Olmayan Uygun Kişilerin Mahkeme Nezdinde Tarafları Temsil Etmesine İzin Verebilirler şeklinde düzenlenen kısım evrensel hukuk ilkelerine, yıllardır süregelen yerleşik uygulamalara açıkça aykırılık teşkil ettiğinden asla ve kat’a kabul edilemez” dedi.

Basın açıklaması yayınlayan Baro Başkanı Karademir şunlara yer verdi;

“Daha önceki yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi işbirliğinde düzenlenen onüç Asya ülkesinden Yüksek Yargı Mahkemesi Başkanlarını ve hâkimlerini bir araya getirerek, yargı süreçlerinde şeffaflığın tesisi için ulusal ve uluslararası bilgi, ve edinilen derslerin paylaşıldığı platformdan çıkan İstanbul Bildirgesindeki bu ifadeler bildirgeye ağır zararlar vermiştir ve gerçekçi olmadığı gibi bir hukuk devletinde değil kabulü; düşünülebilmesi dahi vahimdir. Müzakere tutanaklarına bakıldığında Türk heyetini oluşturan  Yargıtay Üyelerinin de bu maddeye itirazı olmakla birlikte bu hüküm olsa olsa ancak geri kalmış bir zihniyetin ürünü olup Anglosakson hukukunun sömürgelerde uygulandığı geri kalmış dönemi yansıtmaktadır.

Günümüz hukuk sistemleri son derece karmaşık bir yapı arz etmekte ve özellikle daha esasa bile giremeden usule ilişkin İddia ve savunmanın değiştirilmesi ve genişletilmesi yasağı gibi çoğu zaman meslekten kimselerin bile kavramakta güçlük çektiği kuralları avukat olmayanların kavraması mümkün değildir. Çoğu zaman kesin sürelere uyulmamasının telafisi imkansız kayıplara yol açtığı da düşünülürse, daha işin esasına bile girilemeden davalar şekilden reddolacaktır. Avukatsız takip edilen davaların öyküleri “ hukuk bilmezliğin yol açtığı kayıplar ”la doludur.

İddia, savunma ve delillendirme, her şeyden önce bir hukuk işidir. Avukat, davaya konu olmuş olayların hukukunu bilen, araştıran, yeniden yorumlayan ve müvekkilinin menfaatini hukuk terazisine taşıyan savunma erkidir.

Temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi hak arama özgürlüğüdür. Bu nedenle Avukatlar; 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 1. maddesinde belirtildiği üzere; yargının kurucu unsuru olup, 76. maddesinde yasaların hiçbir mesleki örgütlenmeye vermediği hakkı biz avukatlara ve mesleki örgütümüz  olan barolara vermiştir. Buna göre hukukun üstünlüğünü etkin kılmak, insan hakları kavramını korumak, geliştirmek  biz avukatların ve baroların öncelikli temel görevidir.

Asla kabul etmediğimiz; hak arama özgürlüğüne ve evrensel hukuk ilkelerine açıkça aykırı bu konunun ulusal ve uluslararası tüm resmi platformlarda, ayrıca meslek örgütlerimiz olan Türkiye Barolar Birliği, Avrupa Baroları Ve Hukuk Birlikleri Konseyi (CCBE) nezdinde takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.