$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Evde sağlık hizmetleri 9 bin 449 hastaya ulaştı

Giresun’da evde sağlık hizmetleri kapsamında bugüne kadar 15 bin 477 ev ziyareti yapılarak, 9 bin 449 hastaya ulaşıldığını kaydedildi. 2019 yılının ilk 9 ayında ise bin 290 hastaya evde sağlık hizmeti verildiği belirtildi.

Evde sağlık hizmetleri 9 bin 449 hastaya ulaştı
  • 25.09.2019
  • 519 kez okundu
Reklam

Giresun Sağlık İl Müdürlüğü’ne bağlı evde sağlık hizmetleri 16 ekip ve 57 personelle sağlık hizmeti sınmaya devam ediyor. Sağlık düzeyini iyileştirmek ve yükseltmek için hastalara kendi yaşadıkları ortamlarında sağlık hizmeti sunulmasını sağlayan evde sağlık hizmetleri Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Bulancak Devlet Hastanesi, Espiye Devlet Hastanesi, Tirebolu Devlet Hastanesi, Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi, Şebinkarahisar Devlet Hastanesi, Yağlıdere İlçe Devlet Hastanesi, Dereli İlçe Devlet Hastanesi, Eynesil Toplum Sağlığı Merkezi ve Çamoluk Toplum Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Birimleri Giresun halkına hizmet vermekte.

Evde sağlık hizmetinden şu hastalar yararla biliyor;

Yatağa bağımlı hastalar (Felçli, Alzheimer, İleri derecede şişmanlık, vb) Hastalık ve ameliyat sonrasında tedavisinin evde sürdürülmesi gereken hastalar. Kronik hastalığı olanlar (Son evre Kanser, Parkinson, KOAH, vb) Terminal dönem hastaları, İnmeli ve engelli hastalar, Evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların ihtiyaç duyduğu hekim muayenesi, ağız ve diş sağlığı hizmetlerini evinde almak isteyenler, İleri derece kas hastaları. Tam bağımlı veya yarı bağımlı olması nedeniyle hastaneye ve ağız diş sağlığı merkezine gelemeyecek durumda olup hizmet almak isteyen kişilerin ilk müracaatta 444 38 33 numaralı Evde Sağlık Hizmetleri Ulusal Çağrı merkezine başvuruda bulunmaları gerekmekte. İlk görüşmeyi takiben hasta Giresun İli Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından değerlendirildikten sonra hizmet kriterine uygunsa evde sağlık hizmeti kapsamına alınır. Evde sağlık hizmeti bir hekim ve bir sağlık personeli tarafından, evde ağız ve diş sağlığı hizmeti bir diş hekimi ve bir diş teknisyeni tarafından sunulmakta.

Evde sağlık hizmetinde verilen sağlık hizmetleri ise şunlar;

Muayene (teşhis, tedavi) ,tahlil, tıbbi bakım (yara bakımı, sonda değişimi vb.) , rehabilitasyon (iyileştirme)hizmetleri, Tıbbi cihaz (havalı yatak, karyola vb.), medikal malzemeler(bez, mama, vb.) ve ilaç raporlarının çıkarılması, Hasta yakınlarının hasta bakımı hakkında bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi, Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin verilmesi, gerekli durumlarda uzman hekimler tarafından konsültasyon hizmetleri verilmekte. Randevulu hastalara nakil hizmetleri (evden hastaneye-hastaneden eve) 112 hasta nakil ambulansları tarafından verilmekte.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%