$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Espiye’de Yeşil Okullar Projesi ilgi gördü

Espiye’de Yeşil Okullar Projesi ilgi gördü
  • 07.12.2019
  • 686 kez okundu
Reklam

Türkiye ve AB arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Espiye Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen Geri Dönüşüm Ekonomisi için Yeşil Okullar Projesi 4. Uluslararası Çalıştay ve kapanış etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Projesi Hibe Programı kapsamında, Espiye Belediyesi Koordinatörlüğünde, Local Authority of Gondomar (S.Cosme) – Valbom E Jovim-Portekiz ve Campo Aberto Associação De Defesa Do Ambiente (ADA)-Portekiz ortaklığında yürütülen " Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Yeşil Okullar” Adlı Projemizin 4.Uluslar Arası Çalıştay ve kapanış toplantısı Bambu Cafede yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda,Yerel Çevre Koordinatörü Sinan TAŞ, Proje Koordinatörü Gülçemen Karadeniz Ayar, Akdeniz Geri Dönüşüm Firması Adına Çevre Mühendisi Batuhan Karadeniz, Giresun Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Muazzez ERDOĞAN, Giresun Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof Dr Başak Taşeli, Gondomar Yerel Otorite Başkanı Sayın Antonio Braz, Belediye Başkanı Mustafa Karadere ile Espiye Kaymakamı Dede Musa Baştürk birer konuşma yaparak, projenin başladığı günden bu güne kadar yapılan çalışmalar

hakkında çeşitli bilgiler verdiler.

Pınar KARAMAN ‘ın sunduğu    Proje kapsamında yürütülen ve yapılan çalışmaların hazırlandığı tanıtım videosunun ilgiyle izlendi. Karşılıklı İşbirliği protokolü imzalandı. Projede emeği gecen ve katkıda bulunanlara çeşitli hediyeler verildi. Espiye belediyesi tarafında programa katılan misafirlere yemek ikramı yapıldı.

Espiye belediyesi proje yetkilileri, Projenin Hedeflerini, Evsel atıkların kaynakta ayrılmasının çevresel faydaları konusunda farkındalığın artırılması, atıkların kaynakta ayrılmasına ilişkin

paydaş katılımının artırılmasını ifade ettiler.

Yetkililer, yapılan çalışmalar ise, Proje tanıtım, Yeşil Bayrak Bilgi Masası ve Akran Eğitimi Çalışmaları, Kongre ve Çalıştaylar,Müfredat Çalışması, Okullarımıza atık ayrıştırma kutuları ve toplama kafesleri temin edilmesi, Çevre Etkinlikleri olarak belirttiler.

Yetkililer, Proje Tanıtım Faaliyetleri Proje kapsamında Espiye ilçesinde bulunan Süleyman Demirel İlkokulu/Ortaokulu, Hasan Ali Yücel İlkokulu/ Ortaokulu, Cibril İlkokulu/ Ortaokulu, Şehit Hüseyin Tahmaz İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Direkbükü İlkokulu/Ortaokulu olmak üzere 2319 öğrenci ve 110 öğretmene proje tanıtıldı, çevre bilinci ve atık ayrıştırma konusunda eğitim ve bilgi verildiğini ifade ettiler.

Yetkililer, proje uygulama sürecinde ilçe genelinde 230.150 Kg Kâğıt-Karton,43.005 Kg Plastik-Ambalaj 1.800 Kg Atık Yağ,20.344 Kg Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı 6.482 Kg Tıbbı Atık,100 Kg Pil toplanarak geri dönüşüme gönderildiğini kaydettiler.

(FİKRET BIYIK)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ