$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Espiye’de yemek analizleri temiz çıktı

Espiye’de yemek analizleri temiz çıktı
  • 23.12.2019
  • 383 kez okundu
Reklam

Espiye ilçesinde zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan öğrencilerin yemekten değil içme suyundan etkilendiği ortaya çıktı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin okula gelen yemeklerden ve okulun içme suyundan numune alarak inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonucu zehirlenmelere yemeklerin değil köyün içme suyunun neden olduğu belirlendi.

Espiye İlçe Öğretmen Evi Müdürü İlkay Karaman yaptığı açıklamada,” Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Laboratuvarında, Ericek İlk/Orta Okulu ve Espiye Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü yemekhanesinden alınan yemek numunelerin tamamının incelendiği, yapılan tetkikler sonucunda yemeklerin temiz olduğu, analiz sonuçlarına göre yemeklerin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliğine uygun olduğu ve tüketime uygun olduğunun belirlendiği öğrenilmiştir.  İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince alınan su numunelerinden Espiye Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü yemekhanesinden alınan su numunesinin insan sağlığı tüketimine uygun olduğu, Ericek İlk/orta okulundan alınan su numunesinin uygun olmadığının belirlendiği öğrenilmiştir” dedi.

Yemeklerin dağıtıldığı diğer okular da her hangi bir sıkıntı yaşanmadığını kaydeden İlkay Karaman şöyle devam etti:

“Espiye Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü tarafından Espiye İlçemizde Ericek İlk/Orta Okulu da dahil olmak üzere toplam 11 taşıma merkezi ilk/orta okulunda eğitim öğretim gören 1400 taşımalı eğitim öğrencisine 2009 yılından itibaren yemek hizmeti verildiği, aynı gün diğer 10 okulda herhangi bir şikayetin bulunmadığı öğrenilmiştir.”

Olay, ilçeye bağlı Ericek köyünde 6 Aralık 2019 Cuma günü meydana geldi. İddiaya göre Ericek Köyü İlk/Orta Okulu öğrencileri yedikleri öğle yemeğinden sonra karın ağrısı mide bulantısı ve baş ağrısı şikayeti ile okul yönetimine başvurdu. Zehirlenme şüphesi ile 80 öğrenci hastaneye kaldırılmıştı.

(FİKRET  BIYIK )

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%