$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Espiye Kızılkaya yok olmasın!

Giresun’un  Espiye ilçesi Soğukpınar  beldesindeki tarihi Kızılkaya Maden Dağlarındaki tarihi Beşik Gölü Mağarası, Hıdırellez Tepesi ve Peri Bacaları başta olmak üzere tarih ve kültür değerleri endemik bitkiler doğal güzellikler ve Yedi Değirmenler Tabiat Parkı su kaynakları maden çıkarma bahanesi ile açık kürüme yapılarak yok ediliyor.

Espiye Kızılkaya yok olmasın!
  • 19.11.2019
  • 1.231 kez okundu
Reklam

Espiye’nin Soğukpınar beldesi Kızılkaya Maden Dağlarındaki Çevre Tarih Kültür Katliamını Önleme Platformu bir basın açıklaması yaparak yetkilileri göreve çağırdı.
Açıklamada, “Gümüşhane’deki 12 bin yıllık gölü rant uğruna kurutan Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Giresun’un tabiat harikası ve peri bacalarını bağrında barındıran Giresun Espiye Kızılkaya Maden Dağlarında “Tabiat ve kültür değeri yoktur” diye rapor verdi. Bu yüzden madenciler açık kürüme yaparak büyük bir çevre katliamı başlattı. Giresun kamuoyunu en
az Gümüşhaneliler kadar tarih ve tabiat ve kültür değeri olan tarihi ve kültürel değeri olan Kızılkaya Maden Dağlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi; “Trabzonlu müteahhit ve işadamlarına Gümüşhane’deki 12 bin yıllık gölü rant uğruna kurutan Trabzon Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu şimdi de Kızılkaya Maden Dağlarını maden müteahhitlerine olumlu rapor verip çevre ve doğa katliamına neden oluyor Trabzon Tabiat Ve Kültür Varlıkları Kurulunu bölgede bir kez daha inceleme yapıp rapor hazırlamaya davet ediyoruz.
Kızılkaya Maden Dağlarındaki tarih değer doğal güzellik Gümüşhane’deki gölden çok daha zengin olduğuna şüphe yoktur. Kızılkaya Maden Dağlarında tarih kültür ve tabiat değeri yoktur raporu hazırlayan kurulu Kızılkaya Maden Dağları ile ilgili yapılan araştırma ve bilgileri kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz. Tüm yetkilileri maden bahanesi ile Kızılkaya Maden Dağlarındaki çevre doğa ve tarih katliamını durdurmaya çağırıyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%