$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Engelli annelerinin hasta olma lüksü yok!

Giresun’da ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne engelli ailelerin yaşadıkları zorluklar damgasını vurdu. Atatürk Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte engelli aileler adına bir konuşma yapan Özlem Akyüz Usta, tüm yükün annelerin omuzlarında olduğunu, engelli annelerinin hasta olma gibi bir lükslerinin dahi olmadığını, bu nedenle acilen Giresun’a engelli gündüz bakım merkezi yapılması çağrısı yaptı.

Engelli annelerinin hasta olma lüksü yok!
  • 04.12.2019
  • 289 kez okundu
Reklam

Giresun’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliklerle kutlandı. Debboy Mevkiinden Atatürk Meydanına kadar yürüyen engelliler ve aileleri, engellilerin de toplumun bir parçası olduğuna dikkat çektiler. Engelli birey ve ailelerini bu özel günlerinde Vali Harun Sarıfakıoğulları, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş ve daire müdürleri, siyasiler ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri yalnız bırakmadı.

Etkinlikte engelli aileler adına bir konuşma yapan engelli annesi Özlem Akyüz Usta, Giresun’da 40 bin civarında engelli birey bulunduğunu söyleyerek, özellikle engelli öğrencilerin eğitim-öğretim ve diğer araç gereçlerinin büyük oranda karşılanmasına rağmen, bazı eksikliklerin devam ettiğini ifade etti. Özel rehabilitasyon merkezlerinin yeterli gelmediğine işaret eden Usta, “Tüm yük anneler olarak bizlerin omuzlarında kalıyor. Annelerin hasta olma gibi bir lüksü yok. Çünkü engelli annesi olarak her an çocuğumuzun yanında olmak durumundayız. Elbette biler şikayetçi değiliz. Ömrümüzün sonuna kadar çocuklarımızı her şartta bağrımıza basacağız. Ama biz çocuklarımız hangi yaşta olursa olsunlar hayatın içinde, sosyal hayatın içinde olmalarını istiyoruz. Zamanlarını eğlenceli, mutlu, huzurlu, verimli geçirmelerini istiyoruz. Yoksa bizler çocuklarımızdan kurtulmak, başımızdan atmak gibi düşüncemiz asla yok, olamazda. Ama aileler nefes almak istiyor. İlimizde yüzlerce engelli ailemiz mevcut. Dowv sendromlu, otizm, zihinsel, spastik engelli çocuğa sahip ailelerimiz mevcut” dedi.

Engelli çocuklar için gündüz bakım merkezi istediklerinin altını çizen Özlem Akyüz Usta, “Bu bakım merkezinde çeşitli eğitim sınıfları, hobi sınıfları, spor salonu, el sanatları sınıfları, resim, müzik sınıfları olur. Bu sınıflarda çocuklarımız yeteneklerine göre uzmanlar gözetiminde vakitlerini değerlendirirler. Kendilerini ifade edebileceklerini seviyeye gelebilirler. Tek endişemiz bizden sonra onlara ne olacağıdır. Bu endişemizi, korkumuzu bir nebze olsun giderebilecek tek çözüm, bir engelli merkezi kurulmasıdır. Siyasilerden ve yetkililerden bunun sözünün verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Usta, birçok il ve ilçede bu tür merkezlerin mevcut olduğunu aktararak, “Aile Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk bu tür engelsiz bakım merkezlerinin illerimizde yaygınlaştırılacağını açıklamıştı. Giresun olarak hazırlıklarımızı yaparak ön sıralara çıkabiliriz. Mevcut bir binayı dönüştürerek daha az bir maliyetle merkezimi kurabiliriz. Bir geçiş ve deneme süreci olur. Böyle bir merkez bile biz anneleri rahatlatır. Allah yüce kitabında, Abese suresinde görme engelli bir sahabeye gerekli ilgiyi, yakınlığı göstermeyen Peygamberini bile uyarmışsa, sitem etmişse, bizlerinde engellerimize gerekli ilgiyi göstermeyenlere sitem etmek hakkımızın olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Engelliler adına yapılanlara sonsuz müteşekkir olduklarını belirten Usta sözlerini şöyle tamamladı;

“Başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sayın bakanlarımıza, sayın valimize, sayın belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Ama hayat devam ediyor. İhtiyaçlar zamana göre değişiyor. Bundan 10-15 sene önce bir tekerlekli sandalyeyi bulabilmek bile büyük sorunken, bugün artık sorun olmaktan çıkmış durumda. Yerini başka ihtiyaçlarımız aldı. Önceki yıllarda engellilerin sorunları bireyselken, günümüzde toplumsal ihtiyaçlar daha ön plana çıkmıştır. Bunlar özel eğitim okullarımız, rehabilitasyon merkezleri, engelli yaşam merkezleri artık vazgeçilmez kurumlarımız oldular. “Yaratılanı Severiz Yaratandan Ötürü” anlayışına sahip bir milletin fertleri olarak, engellilerimize olan yaklaşımımız da bu anlayış doğrultusunda olmasını diliyorum” dedi.

“DAHA DUYARLI VE BİLİNÇLİ OLMALIYIZ”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu konuşmasında, “Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini diri tutacak en küçük çalışmalar dahi bizim için çok önemli ve değerlidir. Belediyemizce yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarda engelli vatandaşlarımızı göz önünde bulunduran faydalı ve yararlı çalışmalar yapıyoruz. Hepimiz toplumumuzun birer parçası olan engelli bireylerimiz için daha duyarlı ve bilinçli olmalıyız” dedi.

“ENGELLİ MERKEZİ İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, engelli ailelerinin gündüz bakım merkezi çağrısına öz eleştiri yaparak, Giresun’a engelli gündüz bakım merkezi açılması için şahsı adına gereken çalışmayı yapacağının sözünü verdi.

“Giresun’da yüzde 17 oranında engelli bulunuyorsa biz bu toplumdan bihaber yaşıyoruz” diye Milletvekili Öztürk, “Giresun’da yüz kişiden 17’si engelli. Bu bir şeyi ortaya koyuyor. Giresun’u yöneten, Giresun’u temsil eden bizlere meseleye daha ciddi, daha fazla eğilmemizi ve daha fazla sorumluluğu üstlenmemizi gerektiren bir ortamı ortaya koyuyor. Bu gerçek bir kez daha yüzümüze çarpılıyor. Devlet olarak, millet olarak her insanımıza sahip çıkacağımız gibi, engelli olan kardeşlerimizin önlerindeki engelleri kaldırmak bizim de boynumuzun borcudur. Engelli ailelerinin, Giresun’da engelli bakım merkezi kurulsun talimatını kendi adıma gereken payı aldım ve gereğini yapmak için ne gerekiyorsa yapacağım.  Bugüne kadar bu konuda bir eksikliğimiz varsa, bütün engelli ailelerden helallik diliyorum. Engelli kardeşlerimizin, tüm engelleri kaldıracağız. Ben pek söz vermem ama bu konuda elimden geleni yapacağıma dair sözümü veriyorum” diye konuştu.

“ENGELLİ VATANDAŞLARDA OLDUĞUNU UNUTMAYALIM”

Vali Harun Sarıfakıoğulları da konuşmasında, engellilerin sorunlarını farkındalıkla ve kalpten kalbe kurdukları sevgi köprüsüyle aşacaklarını belirterek, “ilin valisi olarak haykırıyorum, engelli vatandaşlarımızın da olduğunu unutmayalım yaşarken” dedi. Sarıfakıoğulları, engelli birey ve ailelerini en kısa zamanda bakım merkezi ile buluşturacaklarının altını çizdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ