$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

ENGELLERİ AŞALIM

Engelli vatandaşların ve ailelerinin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü için Giresun’da özel bir çalışma yürüten CHP Engelli Komisyonu Üyeleri, hazırladıkları raporu gazetemiz aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı. Komisyon Başkanı Ayça Kozluca, “Engelsiz yaşamak herkesin hakkı” diyerek, yediden yetmişe herkese toplumsal bir mesaj yolladı.

ENGELLERİ AŞALIM
  • 06.11.2018
  • 767 kez okundu
Reklam

CHP Engelliler Komisyonu Başkanı Ayça Kozluca, il genelinde engellilerin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında önemli bir rapor hazırladıklarını söyledi.

Engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için herkese önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Kozluca, “Ailelerin en önemli sorunlarını eğitim ve toplumsal duyarsızlık olarak ikiye ayırabiliriz. Eğitimde zihinsel ağır engelli bireyler için en acil ihtiyaçlarından bir tanesi orta ve ağır iş okulunun sadece Giresun Merkezde olmasından dolayı özellikle ilçelerde ikamet eden çocuklarımız için taşımalı sistemin çocuklarda aşırı yorgunluğa sebep olması nedeniyle ilçelerde bu özel çocuklarımız için sınıf ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Ağır engelli iş okullarından mezun olan çocuklarımızın tekrar evlerine kapanmasından kaynaklanan eğitimde ve fiziksel gerilemeye yol açan problemin ortadan kalkması için 4. kademe sınıf açılması gerekiyor” dedi.

RANDEVU SİSTEMİNDEN KAYNAKLANAN SORUN VAR

Kozluca, “Her yıl yenilenen raporlarda hastanelere getirilen randevu sisteminin işleyişinden kaynaklanan sorunlar var. Randevuların çok geç tarihe verilmesi ve randevuların raporların bitiş tarihinden önce verilmemesinden dolayı çocukların eğitimine ara verilmesi, çocukların tedavilerinin yarım kalmasına yol açıyor. Bu sorunu da hep birlikte ortadan kaldırmamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye temininde birçok bürokratik engelle karşılaşması ve üst geçitlerin engelli vatandaşlara yönelik yapılmamış olması büyük bir eksiklik” şeklinde konuştu.

TOPLUMSAL DUYARSIZLIK VE FARKINDA OLAMAMA

Kozluca, “Engelli çocukların ve vatandaşların bez ve diğer kişisel bakım ihtiyaçlarında zorlandığını tespit ettik. Engelli bireye sahip olan ailelere yapılan yardım sosyal devlet anlayışında bir haktır. En önemli sorunlardan bir tanesi de toplumsal duyarsızlık ve farkında olamamadır. Bunu daha çok aileler kaynaştırma sınıflarında okuyan çocuklarda yaşıyorlar ve fiziksel engeli olan vatandaşlarımızın en fazla karşılaştığı sorun insanların duyarsızlığından dolayı kaldırımlarda rahat yürüyememesidir. Engellilerimiz ve aileleri bu engellerin ortadan kalkmasını istiyor. Engelsiz yaşamak onlarında hakkı… Bu konuda herkesi elini taşın altına koymaya, yetkililerimizi de göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%