$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

EN ÇOK GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEK TÜKETİLDİ

Doğu Karadeniz’de en fazla tüketim harcaması grubu “gıda ve alkolsüz içecekler” oldu.

EN ÇOK GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEK TÜKETİLDİ
  • 02.11.2018
  • 748 kez okundu
Reklam

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğünün (TÜİK) Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarından derlediği bilgilere göre;

Doğu Karadeniz’de toplam tüketim harcamaları 12’lik ana grup içerisinde oransal olarak “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubunun payı yüzde 22,0, “Konut ve kira” grubunun payı yüzde 21,8 oldu. “Ulaştırma” grubunun payı ise son 14 yılda % 175 artış göstererek yüzde 7.2’den yüzde 19,8’e yükseldi. Bölgede toplam tüketim harcamaları içerisinde yaklaşık yüzde 64’lük bir paya sahip olan bu üç ana tüketim harcamaları grubunun dışında aynı dönemde yüzde 1,0 ile “Eğitim hizmetleri”, yüzde 1,7 ile “Sağlık” ve yüzde 2,3 ile “Eğlence ve kültür” grupları tüketim harcamaları içinde en düşük paya sahip gruplar oldu.

Ayrıca 26 İstatistiki Bölge arasında Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 6,6’lık  “Çeşitli mal ve hizmetler” grubundaki tüketim harcama oranı ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)  ve TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova),  bölgelerinin ardından 3. sırada yer aldı. Bununla birlikte yine tüketim harcamaları grupları arasında yer alan “Alkollü içecekler, sigara ve tütün” grubunda oransal olarak en düşük paya sahip bölgeler sıralamasında Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 3,6 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinden sonra 2. sırada yer aldı.

DOĞU KARADENİZ’DE EN YOKSUL KESİM “GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER” GRUBUNDA TÜKETİM HARCAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tüketim harcamaları gelir gruplarına göre incelendiğinde; Gelire göre sıralı %20’lik 1. grupta yer alan en yoksul kesimin tüketim harcamalarında “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu yüzde 33,4 ile en yüksek paya sahip olurken bunu yüzde 32,5 ile “Konut ve kira” yüzde 8,5 ile “Ulaştırma” grubu izledi. Diğer yandan yine gelire göre sıralı %20’lik 5. grupta yer alan en zengin kesimin tüketim harcamalarında “Ulaştırma” grubu yüzde 26,4 ile en yüksek paya sahip olurken bunu yüzde 16,7 ile “Konut ve kira” yüzde 16 ile “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu izledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ