$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI OLAN ZAMMI İSTİYORUZ’

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI OLAN ZAMMI İSTİYORUZ’
  • 29.12.2018
  • 636 kez okundu
Reklam

Türk Sağlık – Sen Giresun Şube Başkanı İbrahim Ekiz, “Yıllardır enflasyona endeksli maaş artışlarının memurların alım gücüne katkısının olmadığını, enflasyon farkı verilen dönemlerde ise memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığını anlatıyor bu durumun telafisi için “ek zam” istiyoruz” dedi.

Ekiz yaptığı açıklamada, “Dönem sonunda verilecek olan enflasyon farkının memur ve emeklinin sorunlarını çözmekten uzak olduğu açıkça görülmektedir. 2019 yılı için enflasyon hedefinin % 15,9 olduğu asgari ücrete ise %26,05 zam yapıldığı dikkate alındığından memur ve emekli maaşlarına yapılması planlanan %4+5 lik toplam da %9,2 lik zammın ne derece yetersiz kalacağı da ortaya çıkmaktadır. Nitekim Türkiye Kamu – Sen olarak 14 Kasım da tüm ülke genelinde yaptığımız eylemle bu gerçekleri anlatan ve taleplerimizi içeren mektupları Cumhurbaşkanına iletmiştik” ifadelerine yer verdi.

Ekiz açıklamasında şunlara yer verdi; “Her şeyden memnun olan konfederasyon genel başkanının geçtiğimiz günlerde memur maaşlarına uygulanacak enflasyon farkına ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve ocak ayında başlayacak %4 lük altı aylık zammın üzerine enflasyon farkı konulması gerektiğini söylemesi neyin altına imza attıklarını bilmeyecek kadar sendikacılıktan uzak olanların 3 milyon memurun temsil yetkisini ellerinde bulundurmaları hazin bir kara mizah örneğidir. Halbuki daha bir yıl önce imza attıkları toplu sözleşmenin” enflasyon farkı” başlıklı (8. maddesinin c fıkrasında) 2018 yılının 2. Altı aylık diliminde ortaya çıkacak enflasyonun aynı dönem için memur maaşlarına yapılan oransal artışı aşması durumunda aradaki farkın ocak ayı itibari ile memur maaşlarına eklenebileceğine dair hüküm bulunmaktadır. Buradan da anlaşılmaktadır ki memurların yetki verdiği memnun – sen altına imza attığı toplu sözleşmeden dahi bi haber durumdadır.

Neye imza attığını dahi bilmeyen birileri tarafından önüne konulan metinleri okumadan, imzalayan Memnun – Sen konfederasyonunun Genel Başkanının bu talebi akıllara 2013 yılında unuttukları 2015 yılında ise kendi ellerliye 1,8 puan gasp ettikleri enflasyon farkını getirmiştir. O zamanda tarihi zafer naraları ile imzaladıkları toplu sözleşmede hükümetin de teklifi olan rakamın da altına 123 liraya imza atıp toplu sözleşme metnine de enflasyon farkı ekletmeyi aklına getirmeyenler, şimdi ise imzaladıkları toplu sözleşme hükümlerinde zaten var olan enflasyon farkı maddesini talep etmektedirler. Bu durum Memnun – Sen’in memur sorunlarından toplu sözleşmeden ekonomiden ne denli uzak olduğunun açık bir göstergesidir. Ancak enflasyon farkını yıllar sonra hatırlayabilmiş olmaları da kendileri adına geç kalınmış bir başarıdır. Ancak 2019 yılına girerken bunlara inanan kamu çalışanların olması da bir vaka ve gerçektir. Kamu çalışanları silkinip kendine gelmediği sürece sadece bugünkü rahatlığını düşündüğü sürece toplu sözleşme masasında pazarlanacağını da bilmelidir.

Hal böyle iken memur ve emeklin hakları için birlikte mücadele etmek yerine Türkiye Kamu – Sen’i pazarlık masasından çıkarmanın mücadelesini vermek ise başlı başına bir vakadır. Herkes bilmeli ki kamu çalışanları sendikacılığının gerçek adresi onurlu ilkeli ve kararlı kamu çalışanlarının temsilcisi Türkiye Kamu- Sen’i pazarlık masasından çıkarmaya ne Memnun – Sen ‘in ne de ağa babalarının gücü yetmeyecektir.

Türk Sağlık – Sen’in talebi açık ve nettir. Yıl sonunda ortaya çıkacak enflasyon farkına göre maaşlara yansıtılacak enflasyon farkı memur ve emeklinin sıfır zam yapıldığının tescili olacaktır. Yıllık enflasyonun %22 leri bulduğu bugünlerde her türlü tüketim harcamasına en az %25 zam gelmişken memur ve emekli için hala zaten verilmesi hükme bağlanmış olan enflasyon farkının konuşulması doğru değildir, doğru olan memur ve emeklinin alım gücünün yükseltilmesi için %26 ek zam verilmesi olacaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%