$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Elektrik kesintileri TBMM gündeminde!

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, geçtiğimiz pazar günü Giresun’da elektrik iletim hattı yenileme çalışmalarının gerekçe gösterilerek uzun süreli bir elektrik kesintisi sonrası gelen tepkiler üzerine çalışmaların Giresun Valiliğinin talimatı doğrultusunda ileri bir tarihe ertelendiğinin duyurulması ardından konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Elektrik kesintileri TBMM gündeminde!
  • 15.01.2020
  • 517 kez okundu
Reklam

Konuya ilişkin bir açıklama yapan ve Enerji Tabi Kaynaklar Bakanının yanıtlaması istemiyle bir de soru önergesi veren Tığlı, elektrik dağıtım hizmetinden kaynaklı şikâyetlere yıllardır çözüm getirilemediğini ve bu konuyu yıllardır dile getirdikleri fakat firmanın hizmet kalitesinin artmasına yönelik çözüm üretmediğini ifade ederek şu önemli noktaları hatırlattı:
“Her özelleştirme sürecinde olduğu gibi Elektrik Dağıtım Hizmetleri de özelleştirilmeden önce kapasite artırımı, bakım, onarım ve gerekli tüm iyileştirmeler oldukça yüksek paralar harcanarak kamu yatırımı adı altında yapılmıştı. Bu kapsamda yapılan bakım onarım çalışmaları ile birlikte 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren Giresun’da elektrik dağıtım hizmeti özel sektör tarafından yapılmaktadır.
Özelleştirme süreciyle birlikte Giresun’da hızla artan elektrik kesintileriyle ilgili Bakanlık;
“Özelleştirilen dağıtım bölgelerinde hizmet kalitesindeki değişimin şirket devirlerinin tamamlanmasından itibaren yeterli zaman geçtikten sonra ve otomatik veri kaydı ile bilgi akışı daha sistematik olarak sağlandığında sağlıklı bir şekilde analiz edilebileceği tüm dağıtım bölgelerinde hizmet kalitesinin her geçen yıl artmasının hedeflendiğini” ifade etmiştir.
Bu kapsamda 28504 sayılı Elektrik Dağıtım ve Perakende Satışına ilişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği 21.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak 01.01.2013’de yürürlüğe girmiştir. “
CHP’li Tığlı, Giresun’da elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirildiği on yıl öncesinden bu güne kadar ilgili dağıtım firmasının verdiği elektrik dağıtım hizmetlerinin kalitesine ve yeterliliğine ilişkin vatandaşlardan gelen talep ve şikâyetlerin yeteri kadar dikkate alınmadığının ve sürekli bir artış gösterdiğinin gözlemlendiğini vurgulayarak, ”AKP Milletvekilleri başta olmak üzere iktidar politikacıları da verilen hizmetin yetersizliğine yönelik yıllar içinde defalarca açıklama yaptıklarını görüyoruz. Şirketin taahhüt ettiği yatırımları gerçekleştirmediği muhalefet dışında bizzat iktidar partisi milletvekillerince dile getirilmiştir.
Ancak dağıtım firmalarının kamu yararını öne çıkaran bir anlayış yerine, daha fazla kâr anlayışı ile hareket ederek altyapı desteğini güçlendirecek yatırımları ihmal etmesi, daha kaliteli, sürekli ve düzenli bir elektrik dağıtım hizmeti yürütülmesine engel olmuştur.”diye devam etti.
Geçtiğimiz yıllarda bazı köylerde uzun elektrik kesintileriyle mağdur olan vatandaşların elektrik direğinin dikilmesi, enerji hattının yenilenmesi ve onarımını kendi imkânlarıyla yapmak mecburiyetinde bırakıldığına dikkat çeken Tığlı, soru önergesinin devamında şu noktaları dile getirdi.
“Bunun basın ve kamuoyunda Türkiye Büyük Millet Meclisinde dile getirilmesi de fayda etmemiştir.
SORU ÖNERGEMİZİ DİREK DAĞITIM ŞİRKETİNE Mİ GÖNDERELİM
Dağıtım faaliyetlerinin Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatlar doğrultusunda her yıl Bakanlık ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından denetlendiği ifade edilmesine rağmen TBMM Başkanlığına konuya ilişkin verilen soru önergelerinde dahi ilgili firmadan alınan yanıt yeterli görülmektedir.
“Sorulara Bakanlık Değil, Sanki Dağıtım Şirketleri Cevap Veriyor”
Konuya ilişkin Bakanlığınıza verilen onlarca soru önergesinde vatandaşların şikâyetleri dikkate alınacağına, firmayı koruyan kollayan bir yaklaşımın söz konusu olduğu görülmektedir. Bakan imzalı yanıtlarda “Bakanlık olarak Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Çoruh EDAŞ)’nden söz konusu hususlara ilişkin bilgi talep edilmiş olup Bakanlığımıza cevaben iletilen bilgi aşağıda özetlenmiştir” ifadeleri dikkat çekicidir.
TBMM Başkanlığı’ndan Bakanlığa gönderilen bir soru önergesine, yanıt olarak vatandaşlardan yoğun şikâyet alan bir firmanın kendi hizmet kalitesini öven açıklamalarını bakanlık yanıtı olarak vermek devletin saygınlığına, ciddiyet ve adabına uygun düşmemektedir.
CHP Giresun milletvekili Tığlı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti.
1. Dağıtım firmalarının denetimine, hizmet kalitesine yönelik olarak iletilen önergeleri ilgili dağıtım firması tarafından alınan cevaplara göre yanıtlamak trajik olmanın ötesinde Bakanlığınızın ve EPDK’nın dağıtım şirketleri karşısında çaresizliği, güçsüzlüğü olarak değerlendirileceğini düşünmüyor musunuz? Bu önergemizi de yine ilgili dağıtım firmasına cevaplattırıp tarafımıza yanıt olarak göndereceğiniz belgenin üzerine Bakan olarak imza mı atacaksınız? Yoksa biz bundan sonra soru önergelerimizi direk dağıtım şirketlerine mi gönderelim?
2. Giresun ilinin elektrik enerjisi tüketim miktarı on yıl öncesinde 434 Milyar kWh’dır. Bu tarih sonrasında yıllar itibarıyla elektrik tüketim miktarları ne şekildedir? Buna paralel yapılan altyapı yatırımları ne şekildedir? Özelleşme sürecini kapsayan on yıllık süre zarfında Giresun ve ilçelerinde hizmet veren dağıtım firmasının, enerji nakil hatları, trafo ve tesislerinin yenilenmesi, kapasitelerinin artırılması, yüksek ve alçak gerilim şebekeleri yenileme ve iyileştirmesi, bakım ve onarımı, hizmetin sürekliliği ve kesintisiz yürütülmesi konusunda yaptığı yatırımları yeterli buluyor musunuz?
3. Giresun ilinde elektrik enerjisi kesinti sayılarına ve sürelerine, etkilenen kişi, hane sayısı, kurum kuruluş ve işletme sayılarına ilişkin parametrelerin izlenmesi ve ölçümlenmesi yapılmış mıdır? Bu veriler ne şekildedir?
4. Dağıtım hizmetinin kalitesine ilişkin olarak Giresun ilinde hangi ölçümler yapılmıştır? Giresun’da vatandaşlarımızın dağıtım hizmeti kalitesine yönelik memnuniyeti ne şekildedir? Hizmet kalitesine yönelik değişimlerin sağlıklı ölçülmesi sağlanmış mıdır? Dağıtım şirketinin yeterli hizmet kalitesine ulaşıp ulaşmadığına yönelik analizler ne şekildedir? Bu hususta ilgili firmadan alınan bilgiler Bakanlığınız ve EPDK için yeterli mi görülmektedir?
5. Giresun’da ve ilçelerinde yaşanan sık elektrik kesintilerinin sebepleri nelerdir? Konuya ilişkin gelen talep, şikâyet ve hatta ilgili Bakanların cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verilen önergelerin hiç birinde firmanın bir kusuru tespit edilememesi nasıl değerlendirilmelidir?
6. Vatandaşlarımızın mağduriyet şikâyet ve beklentilerinin doğru biçimde sizlere ulaştığını düşünüyor musunuz? Firma kusursuz bir hizmet kalitesiyle hizmet vermekte fakat Giresunlu vatandaşlar bunun kıymetini anlamamakta mıdır?
7. Dağıtım şirketin ihtiyaç duyulan yatırımları yapıp yapmadığına ilişkin 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde EPDK tarafından yapılan denetimler nelerdir? Şirketin denetimlerinde tespit edilen eksiklikler ve buna yönelik uygulanan yaptırımlar neler olmuştur?
8. Giresun kayıp kaçak elektrik hedefinin altında mı yer almaktadır? Elektrik Dağıtım Hizmeti veren firmanın Giresun’da öngörülen kayıp kaçak hedefini yakaladığı bu sebeple daha fazla kar elde etmesine rağmen gerekli altyapı yenileme çalışmalarını aksattığı iddialarını bir an önce araştıracak mısınız?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ