$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİ

EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİ
  • 19.06.2019
  • 511 kez okundu
Reklam

Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün 2018-2019 eğitim-öğretim yılı yılsonu sergisi açıldı. Yıl içinde açılan kurslarda kursiyerlerin hazırlamış olduğu el emeği göz nuru eserler Atatürk Meydanı’nda beğeniye sunuldu.

İşaret dili eşliğinde istiklal marşının okunması ve halk oyunları gösterisiyle başlayan açılışta konuşan Giresun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Uzun, 2018 -2019 eğitim-öğretim yılında 300 utsa öğreticiyle açılan bin 69 kursa 20 bin 956 kursiyerin katıldığını söyledi.

547 genel kursa 11 bin 748 kursiyer, 92 okum yazma kursuna 750 kursiyer, 354 mesleki ve teknik kursa 6 bin 630 kursiyer 76 destekleme kursuna bin 828 kursiyerin katıldığını belirten Uzun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük okuma yazma seferberliğinde Giresun Halk Eğitim Merkezi’nin en başarılı on il asında yer aldığını kaydetti.

İL GENELİNDE AÇILAN 3 BİN 592 KURSA 61 BİN 774 KURSİYER KATILDI

Giresun İl Milli Eğitim Müdür vekili Ergin Aybar ise, il genelinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri bünyesinde 3 bin 592 kurs açıldığını ve bu kurslara 61 bin 774 bin kursiyerin katıldığını belirterek şöyle konuştu;

“Değişen zaman ve ihtiyaçlar çerçevesinde halk eğitim merkezleri kendilerine misyon biçmişlerdir. Halk Eğitimi Merkezleri sadece dikiş, nakış ve el sanatları yapan bir yaygın eğitim kurumu olmaktan ziyade örgün eğitimin yanında onu tamamlayan bireyleri mesleki, sosyal ve kültürel olarak geliştiren bireyleri hayata ve yaşama hazırlayan yaşam boyu süren kesintisiz öğrenim merkezleridir. Halk eğitim merkezlerinde açık öğretim kayıt kabulleri, kitap dağıtım işlemleri, üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla destekleme ve yetiştirme kurslarının yanında okuma-yazma eğitim başta olmak üzere hayata hazırlayıcı, hayatlarını kolaylaştırıcı, uzmanlaştırıcı ve ya nitelikli iş gücüne yönelik eğitim uygulama, atölye çalışmaları yapılmaktadır. Halk eğitim merkezleri gelişen toplumda bilgili, uyumlu kendine, güvenen, kendi ayaklarının üzerinde durabilen, üreten, topluma katkı sunan yediden yetmiş yediye her yaştan insanımızın eğitim hayatına önemli katkılar sağlayan birer öğrenme merkezleridir. Böyle olunca da halk eğitim merkezlerinde açılan kurslar sadece bu merkezlerde değil vatandaşlarımızın ikametlerine en yakın okullar da da açılarak bu sayede vatandaşlarımızın bu kurslarla ilgili katılımının arttırılması amaçlanmış bu kurslardan yararlanmaları hususunda tüm imkânlar sunulmuştur. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde hayat boyu öğrenme kapsamında halk eğitim merkezlerimiz tarafından ilimiz genelinde genel anlamda destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında, okuma-yazma kursları kapsamında, mesleki ve teknik alanda kurslar açılmıştır. İlimiz genelinde açılan 3 bin 592 kursa 61 bin 774 kursiyerimiz katılmıştır. İlimizin de nüfusu dikkate alındığında halk eğitim merkezleri müdürlükleri her geçen yıl daha çok vatandaşımızın eğitim yaşamına dokunmuştur. Unutulmaya yüz tutulmuş birçok el sanatımızın yaşatılmasında halk eğitim kurslarımız bizlere öncelik etmektedir. Bu anlamda el sanatlarımızın yaşaması gelecek nesillere aktarılması anlamında da önem arz eden halk eğitim kurslarının artarak devam etmesi önceliklerimiz arasındadır.”

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Metin Maytalman, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, İŞKUR Müdürü Mustafa Sarı ile davetlilerin katılımıyla serginin açılışı yapılarak gezildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%