$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Eğribel Tüneli TBMM gündeminde

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, yapımı yılan hikayesine dönen, Eğribel Tünelini meclis gündemine taşıdı.

Eğribel Tüneli TBMM gündeminde
  • 28.10.2019
  • 506 kez okundu
Reklam

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
Tığlı, söz konusu güzergahta bulunan tünellerin son durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Giresun – Dereli – Şebinkarahisar – Suşehri Ayrımı Eğribel Tüneli ve Bağlantı Yolu güzergâhında yer alan Iklıkçı, Çalca ve Taşlıca tünelleri trafiğe açık, Çınarcık ve Dereli Tünellerinin ise tamamlandığı; fakat trafiğe kapalı, Duroğlu Tünelinin ise üstyapı imalatları hariç tamamlandığı ifade edilmiştir.
2019 Mart ayında TBMM Başkanlığına sunduğumuz soru önergesine Haziran ayında verdiğiniz yanıtta işin tamamının bitirilerek güzergâhın trafiğe açılması için ikmal ihalesine ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Giresun–Dereli– Şebinkarahisar–Suşehri Ayrımı Eğribel Tüneli ve Bağlantı Yolları ikmal ihalesi de iktidarın alışkanlık haline getirdiği pazarlık usulü yöntemiyle 16 Ekim 2019’da gerçekleştirilmiştir.”diyerek, önemli noktalara dikkat çekti.
Tığlı, ulaştırma ve altyapı bakanı Turhan’ın cevaplaması istemiyle gönderdiği soru önergesinde, 110 Milyon bedelle ihale edilerek inşaatına beş yıl önce başlanan Eğribel Tünelinin ödeneğinin tamamını kullanıldığını ifade ederek, ardından 2020 bütçesi TBMM’ye gönderilmeden bir gün önce 16 Ekim’de ilan edilmeden pazarlık usulüyle yapılan ikmal ihalesinin de 360 milyon 112 bin 500 TL bedelle yine Mön İnşaat/ ASL İnşaat ortaklığına verildiğini söyledi.
Giresun ili olarak 1930’lardan bu yana İç Anadolu ve oradan Akdeniz’e kısa konforlu bir ulaşım ve ticari bağlantı umuduyla beklenen projede daha sona gelinmeden telafisi güç sorunlar ortaya çıktığını ve tünel inşaatında tabandan gelen suyun büyük tehlike yarattığı iddialarının tedirginlik yarattığına vurgu yapan CHP’li Tığlı, konunun Giresun İl Genel Meclisine taşındığını ve oluşturulan komisyonun durumu yerinde incelediğini ve konunun takibinin devam ettiğini ifade ettiği soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:
1. Eğribel Tüneli ikmal ihalesi neden gecikmiştir? İkmal ihalesinde yaşanan gecikme ardında pazarlık usulü yapılmasının sebebi nedir?
2. Bu veya başka bilmediğimiz hangi sebeplerle, ne kadar süre inşaat herhangi bir çalışma yapılmadan beklenilmiştir?
3. Tünel içerisinde tabandan geldiği tespit edilen suyun inşaata verdiği zarar tespit edilmiş midir?
4. Tüneli taşıyıcı sistemi destekleme elemanlarında inceleme yapılıp bir eksiklik tespit edilmiş midir?
5. Sıcaklık farkından kaynaklı donma ve çözülme nedeniyle oluşan çatlamalar olmuş mudur? Su birikmesi sebebiyle gelen suyun püskürtme butonuna zarar verip vermediği ölçümü, gözlemesi yapılmış mıdır?
6. Bu iddialara ilişkin teknik rapor var mıdır? Buna ilişkin detaylı teknik rapor istenilmiş midir? Kim ya da hangi kurumdan istenilmiştir?
7. Tabandan gelen suyun meydana getirdiği tünel içinde yerüstü deformasyonlarında artış, diğer deformasyonlar ile tünel içinde meydana getirdiği hangi anomaliler tespit edilmiştir?
8. Tünelin tadilatı ile ilgili bir proje hazırlanmış mıdır?
9. Mevcut haliyle tünelde bir göçme tehlikesi bulunmakta mıdır?
10. Trafik etüt raporlarıyla yol sınıfı ve şerit sayısı belirlenmektedir. Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolunda tek yol standardında yapılacak 99 km’lik kesimde çok kısa sürede bölünmüş yol ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Yol standardı ihtiyacı karşılayamayacaktır. Bu ihtiyacın çok kısa sürede ortaya çıkacağı öngörülerek yolun şimdiden bölünmüş yol olarak inşa edilmesi zaruriyetinin neden değerlendirilmediğini açıklar mısınız?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%