$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Down sendorumlu gençler iş hayatına hazır!

Giresun Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü tarafından “Bir Umut Var” projesi kapsamında açılan garsonluk ve komi kurslarını tamamlayan 30 down sendorunlu gençten 4’ü, kulüp çatısı altında açılan ‘bi’nefes cafe’de ilk servislerini yaptı.

Down sendorumlu gençler iş hayatına hazır!
  • 08.09.2020
  • 253 kez okundu
Reklam

Projenin kapanış yemeği Çınarlar Mahallesi’ndeki “bi’nefes cafe’de yapıldı. Vali Yardımcısı Hasan Tanrısever’in de katıldığı yemekte fırsat verilmesi halinde aşılmayacak engel olmadığını gözler önüne seren özel bireyler yemek servisini başarıyla yerine getirdi.

Yemekte konuşan Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Osman Şeyranlıoğlu,

2009 yılında kurulan kulübün halen 160 sporcu ile faaliyetlerini 10 branşta ulusal ve uluslararası alanda sürdürdüğünü belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyamızda 500 milyon engelli yaşıyor. Türkiye’’e nüfusun yüzde 12.30 yani 8.5 milyon kişi engelli durumda bulunmakta. Nüfus oranına göre en fazla engellinin bulunduğu il ise Giresun’dur. Bu bireylerimiz toplam nüfusumuzun yüzde 10’unu teşkil etmektedir” dedi.

Şeyranlıoğlu, “Yapılması planlanan bir atölye ve Bi Nefes Cafe’miz de özel sporcularımızın en temel gereksinimleri olan mesleki eğitimin ardından istihdam edilmelerini sağlamak istiyoruz. İstihdam edilemeyenlerin de sosyal ortamlarda korumalı olarak üretime katılarak toplumla bütünleşmelerini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sporcu ailelerinin,’ biz öldükten sonra çocuklarımıza kim bakacak’ endişesi taşıdıkları söyleyen Şeyranlıoğlu, bu nedenle sporcularına verilen desteğin kalıcı olabilmesi için balık vermeyip, balık tutmayı öğrenmelerini sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

“ONLARINDA MUTLU BİREYLER OLMASINI İSTİYORUZ”

Vali Yardımcısı Hasan Tanrısever ise, Giresun valiliği olarak engellilere yönelik faaliyetleri desteklediklerini ve desteklemeye devam ettiklerini ifade ederek, “Özel öğrencilerimizi sadece desteklediğimiz öğrenciler olarak değil, hayatın içine de katıp kendilerini üreten aynı zamanda bir şeyler gerçekleştiren mutlu bireyler olmasını istiyoruz. Bu çerçevede özel öğrencilerimizin burada üretim hayatına geçmesi, tüketici değil aynı zamanda üretici olması ve bir faaliyet gerçekleştirmeleri çok önemli bir adımdır. Emeği geçen ve destekleyen herkesi teşekkür ediyor ve tebrik diyorum. İnanıyorum ki bu tür faaliyetlerle bu gençlerimizi, çocuklarımızı sosyal hayatın içerisine kattığımızda hem kendileri, hem de aileleri mutlu olacaktır. Artık Türkiye’de son yıllarda bakış açısının engelli öğrenci ve bireylere değiştiğini görüyorum. Bu çerçevede hem devletimiz hem de sivil toplum kuruluşları ciddi anlamda varlık gösteriyor, çalışmalar yapıyorlar” dedi.

ÖZEL BİREYLER İSTİHDAM EDİLMEYİ BEKLİYOR

3 yıl önce down sendorumlu gençleri topluma ve istihdama kazandırmak adına hayata geçirilen “Bir Umut Var” projesi kapsamında 30 engelli birey, Giresun Turizm ve Otelcilik Okulu’nda 240 saat garsonluk eğitimi aldı. Teorik ve uygulamalı eğitimin ardından özel işletmelerde garsonluk ve komilik stajı yapan engelli gençler eğitimlerini başarıyla tamamlayarak istihdama hazır geldi. Down sendorumlu gençler şimdi hizmet sektöründe istihdam edilmeyi bekliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%