$ DOLAR → Alış: 6,64 / Satış: 6,66
€ EURO → Alış: 7,27 / Satış: 7,30

DÖNER SERMAYEYE ACİL ÇÖZÜM GEREKLİ

Türk Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı İbrahim Ekiz, “Sıfırlanan döner sermayeye acil çözüm gereklidir” dedi…

DÖNER SERMAYEYE ACİL ÇÖZÜM GEREKLİ
  • 23.02.2019
  • 511 kez okundu
Reklam

“Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmektedir. Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır” diyen Ekiz yaptığı yazılı açıklamada, “Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın  döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır.

Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

Ekiz şunları söyledi; “Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır.

10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür.  Acil çözüm gereklidir.

Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır.  Bu hak teslim edilmelidir.

Sözde sendikacılar hastanelerde döner sermaye alınmamasının sebebini doktorlara yükleyip çalışanları karşı karşıya getirmektedir. Doktorların poliklinik yapmadığını hasta muayene etmediğini söyleyerek çalışanlar arasında ki iş barışını bozup bir iki doktorun yaptığını bütün doktorlara mal ederek sistemin aksadığını döner sermayenin bu yüzden alınmadığını ifade ederek sorunu çalışanlara ihale ettiklerini  duyuyoruz. Sorun çalışanlarda değildir. Doktoru çalıştırmak yöneticinin görevidir. Döner sermaye adaletsizliğini, gidermekse sağlık bakanlığının görevidir. Buradan yetkili sendika sesleniyoruz. Çalışanları karşı karşıya getirmeyi , CİMER’e yazı yazdırmayı bırakın, gücünüz yetiyorsa döner sermaye sistemini değiştirin, yapamıyorsanız hodri meydan. Sağlık bakanlığının kapısında bütün sendikalar olarak sizleri eyleme davet ediyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ