$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

DOĞU KARADENİZ’İN ETNİK YAPISINA DAİR İKİ ÇALIŞMA…

DOĞU KARADENİZ’İN ETNİK YAPISINA DAİR İKİ ÇALIŞMA…
  • 11.06.2019
  • 839 kez okundu
Reklam

AYHAN YÜKSEL

Doğu Karadeniz’in etnik yapısı, mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun şahsında “Pontus” tartışmaları ile gündeme geldi.

Daha önce Pontus’un Karadeniz’in adı olduğunu ve Yunanlılar’la bir ilgisi olmadığını vurgulamıştık. ATATÜRK “Nutuk”ta Pontus meselesinin tarihini 1840 olarak vermiş, Rahip Klematyos’un İnebolu’da ilk Pontus toplantı merkezini kurduğunu beyan etmiştir… Doğu Karadeniz’de bir Rum-Pontus devleti kurma gayesiyle ortaya çıkarılan bu mesele ve isyan Millî Mücadele Kahramanı Giresunlu Osman Ağa’nın gayretiyle tarihe karışmıştır. Zaman zaman Osman Ağa’nın şahsına karşı saldırıya varan sözler sarf eden elenofilcilerin Giresun’a asılan 20 metrelik ipek Pontus bayrağına değinmemeleri de bizim dikkatimizden kaçmaz…
Hanefi Bostan, bu eserlerinde Trabzon sancağı olarak adlandırılan Giresun, Kürtün, Torul, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Çoruh’un batısında kalan yörelerin 15. ve 16. yüzyılda sosyal ve iktisadî tarihini, Türkmenleri ve Karadeniz bölgesinde önemli bir varlığı sahip Oğuzlar’ın Çepni boyunun yayılma sahasını ele almaktadır. Böylece, Tahrir Defterleri, Şer’iyye Sicilleri, Ahkâm, Ruus, Timar Zemaat Tevcih Defterleri, Mühimme Defterleri ve diğer arşiv malzemelerinden yola çıkılarak Doğu Karadeniz’in sosyo-kültürel alt yapısı gözler önüne serilmektedir. Hatta, eserlerde Trabzon, Of, Rize, Pazar, Arhavi, Hemşin, Torul, Kürtün ve Çepni (Giresun) kazalarında köy, mezraa, kale, nefs ve nahiyesi sayısı ve nüfus hareketleri üzerinde durulmuştur.
Pontus suçlamasını yapmadan önce bu iki kaynak eseri okusunlar diyorum…

HANEFİ BOSTAN: 1) XV-XVI. Asırlarda Trabzon Sancağında Sosyal ve İktisadî Hayat (TTK, 2002); 2) Arşiv Belgelerine Göre Karadeniz’de Nüfus Hareketleri ve Nüfusun Etnik Yapısı (Nöbetçi, 2012).

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ