$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Devletimize güveniyoruz

GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu, koronavirüs tehdidinin işletmeleri olumsuz etkilediğini ifade ederek, “Devletimiz her konuda gerekli önlemleri aldı, işletmelerimizin sorunlarını ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemelerin yapılacağına da inancım tam” dedi.

Devletimize güveniyoruz
  • 18.03.2020
  • 7.757 kez okundu
Reklam

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu dünyada ve ülkemizde etkileri yoğun bir şekilde hissedilen koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Salgının bazı sektörleri önemli düzeyde etkilediğini belirten Çakırmelikoğlu, “odamızın üyeleri içerisinde iç pazarda koronavirüs salgınından en çok turizm, yiyecek-içecek, lojistik, tekstil ve unlu mamuller sektörleri etkilenmiştir. Oda üyelerimiz tarafından seyahat kısıtlamaları nedeniyle makine, gıda (fındık) ve silah sanayinde sipariş iptalleri ve ertelemelerinin söz konusu olduğu belirtilmektedir” dedi.

Diğer yandan ilimizde makine sektörünün (özellikle kuruyemiş makineleri üreten işletmelerin) girdilerinin ithal olması nedeniyle üretimde sorunlar yaşamasının muhtemel olarak görüldüğünü belirten Hasan Çakırmelikoğlu Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla bir çok işletmenin bir süre için kapatılması yönünde karar alındığını, kapatılan işletmelerin ne zaman açılacağı ve faaliyete geçeceğinin henüz kesin olarak bilinmediğini, bu işletmelerin kapalı oldukları dönem içerisinde kira, vergi, sigorta, SGK ödemeleri, banka kredileri, elektrik, su, doğalgaz gibi ödemelerini yapmakta zorlanacaklarını ifade etti.

Ayrıca Çakırmelikoğlu, “ bu çerçevede İşletmelerin vergi, sigorta, kira ödemelerinin ve elektrik, doğalgaz, su gibi temel maliyetlerine ilişkin faturalandırmalar ile ödemelerin durdurulması/ötelenmesi, işletmelerin bankalara olan güncel kredi taksitlerinin ya da yapılandırma taksitlerinin durdurulması/ötelenmesi, ihracattan doğan iadelerin hızlandırılması ya da devlete yapılması gereken ödemelerden mahsup edilmesi, vergi iadelerinin ödenmesi, bu ödemelerin devletimiz tarafından sübvanse edilmesi, vergi sigorta borçlarının tahakkuk ettirilmemesi, devletimiz tarafından firmalarımızın bulundukları ekonomik sıkıntılar nedeniyle çıkarılmış olan kısmi çalışma ödeneğinin Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle de devreye alarak işletmesi ve işletmelerin üzerindeki istihdam yükünün paylaşılması, asgari ücret desteğinin artırılması, bu dönem içerisinde kapanan işletmelere faizsiz kredi imkanı sunulması, konaklama vergisinin Kasım ayına ertelenmesi, petrol fiyatlarındaki düşüşlerin akaryakıta aynı oranda yansıtılması, çalışanlara ücretsiz izin tanımlanabilmesi ve çalışmadıkları sürelerdeki maaşlarının fondan karşılanması gibi uygulamalar işletmelerin Koronavirüs (Covid-19) dolayısıyla ortaya çıkan sorunlarını gidermek konusunda yardımcı olacaktır. Biz de Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu taleplerimizi ilgili mercilere ilettik ve olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Devletimiz her konuda gerekli önlemleri aldı ve bu süreci şimdiye kadar başarılı bir şekilde yürüttük. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğine ve işletmelerimizin sorunlarını ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemelerin yapılacağına inancım tam” ifadelerine yer verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%