$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

‘ÇÖZÜMÜN ADRESİ FİSKOBİRLİK’TİR’

‘ÇÖZÜMÜN ADRESİ FİSKOBİRLİK’TİR’
  • 28.10.2018
  • 739 kez okundu
Reklam

CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, fındık fiyatının Kasım ayında değil, Eylül ayında açıklanması gerektiğini belirterek, kalmayan fındığa fiyat açıklandığını savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının geç kalınmış bir açıklama olduğunu ifade eden Türker, “Yöremizin öncelikli geçim kaynağı olan, ülke genelinde 400 bin ailenin geleceğini sağlayan, ayrıca ülkemize hatırı sayılır döviz kazandıran baştacımız milli ürünümüz fındığın fiyatı Eylül ayı başında açıklanmalıyken; üreticinin elinde kalmayan fındığa Kasım’da fiyat açıklamak üretici ile dalga geçmekten başka birşey değildir” dedi.

CHP İlçe Başkanı Türker, üreticinin elinde çerezlik bile kalmadı belirterek, Fındık üreticinin yaşam biçimidir. Düğününü, nişanını, çocuğunun okul masrafını, temel ihtiyaçlarını, evinin eşyasını dahi hep “fındıktan sonra” alıp yapar. Çünkü fındığını satıp ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hatta fındığı daha dalda iken borçlanmıştır piyasaya. “fındık veresiye” almıştır ihtiyaçlarını. o yüzden bir an önce kurutup satar. Bu sene rekoltenin de düşüklüğünden üretici hükümetten emeğinin karşılığını alacağı bir fiyatı umutla bekledi. Ancak sadece beklemekle kaldı. Hükümet sustu, üreticiyi tekellere mahkum etti, yüzde 90 üretici fındığını zararına satmak zorunda kaldı. Şimdi beyler çıkmış, üreticinin elinde çerezlik fındık dahi kalmamışken fiyat açıklıyor!” değerlendirmesinde bulundu.

GİRESUN VEKİLİ MİSİNİZ, ANKARA MI?

Olmayan fındığa fiyat mı açıklanır diye soran Türker şöyle konuştu;

“Anlam veremediğim bir nokta ise; Giresunlunun oyunu alıp Ankara’ya Meclis’e haklarını savunmaya giden milletvekilleri de mi hasad zamanını bilmiyor? Genel başkanlarına fındık takvimini doğru aktarmıyor? Bu nedir şimdi kış ortasında? Sizler Giresun milletvekili misiniz, yoksa Ankara milletvekili misiniz? Zaten üreticinin sorunlarının çözülmesine yönelik önergeyi de alkış sevinç tufanıyla reddettiniz! Olmayan fındığa fiyat mı açıklanır? Bu yaptığınız üretici ile dalga geçmek ve göz boyamak değildir de nedir? Giresun’un en önemli geçim kaynağı olan fındığın sorunları ile ilgilenmeyeceksiniz de ne yapacaksınız ki? siz de biliyorsunuz ki tüccar fındığı üreticiden 11 ve 12 liraya aldı, şimdi TMO’ya 14.5 liradan satacak. yine tüccar kazanacak.”

Türker, fındıkta çözümün adresi olarak FİSKOBİRLİK’i işaret ederek,

“Yapılması gereken şey; bir an önce üretici kuruluşu olan Fiskobirlik’in aktif hale getirilmesidir. Fiskobirlik’in güçlendirilerek üreticinin tüm fındığını emeğinin karşılığını ödeyerek alması sağlanmalıdır. Bunu da seçim dönemlerinde üreticiden oy isterken üreticiye verdiği vaadleri unutmaması gereken milletvekilleridir. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreden çıkarılıp, üreticinin öz kuruluşu olan Fiskobirlik göz boyayıcı günü birlik teşviklerle değil, fındık piyasasının lokomotif lideri olarak devreye sokulmalıdır” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ