$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,67 / Satış: 7,70

COŞKUN, İSLAM DÜNYASINDA BİLİMİ ANLATTI

COŞKUN, İSLAM DÜNYASINDA BİLİMİ ANLATTI
  • 03.04.2019
  • 397 kez okundu
Reklam

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Müftülüğü tarafından 2 Nisan 2019 Salı günü düzenlenen “İslam Dünyasında Bilim”  başlıklı konferansta konuştu.

Giresun İmam Hatip Anadolu Lisesinde düzenlenen program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve ardından İl Müftüsü Muhittin Oral’ın konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmalarının ardından konferansını vermek üzere kürsüye çıkan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, 2019 yılının İslam dünyasına büyük katkılar sağlayan Fuat Sezgin yılı olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı.

İslam dünyasında bilimin genel çerçevesine değinen Rektörümüz konuşmasında, batı ile doğu medeniyetlerinin İslam coğrafyasına etkilerine de yer verdi.

İslam dünyasında bilimin temel amacının doğayı daha iyi anlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Cevdet Coşkun, İslam medeniyetinde bilginlikten çok bilgeliğe dayalı bir bakış açısının olduğunu ve ortaçağ Avrupa’sındaki gibi bilimin sadece din adamlarının elinde olmadığını ifade etti.

İslam dünyasının yetiştirdiği ve bugün bile eserleri tüm dünyada bilinen önemli bilim insanlarına ve onların çalışmalarına değinen Prof. Dr. Cevdet Coşkun, “Bilim, felsefe ve düşünce bir topluma ait değildir. Bir dönem Avrupa’ya, bir dönem İslam dünyasına ait olmuştur. Çalışmak ve bilimi aramaktan vazgeçmeyelim” diyerek sözlerine son verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ