giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
7,4122
EURO
8,9693
ALTIN
437,53
BIST
1.447
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Yağışlı
9°C
Giresun
9°C
Yağışlı
Cuma Yağışlı
10°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
19°C

Çoruh Elektrik yetersiz mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı Giresun’da Yaşanan Elektrik Sorunlarını Yeniden Meclis Gündemine Taşıdı.

Çoruh Elektrik yetersiz mi?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’ in yanıtlaması için TBMM Başkanlığına iki önerge veren Necati Tığlı; “Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin sorumluluk sahasında yer alan iller arasında ayrım yapmadan aynı standartlarda hizmet sunduğunu düşünüyor musunuz? Bu iller arasında dağıtım hizmeti, altyapı hizmeti ve diğer taahhütlerine yönelik performansında daha başarılı ya da başarısız olduğu iller size göre hangileridir? Giresun ilinde hizmet yükümlülükleri konusunda yeterli ve başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin, Bakanlık tarafından verilen yetkiyle 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından denetlendiğini söyleyen CHP Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, “elektrik dağıtım hizmetinin özelleştirildiği tarihten bu yana yani neredeyse on yılı aşkın bir süredir, ilgili mevzuatlar doğrultusunda TEDAŞ ve EPDK tarafından her yıl denetlendiği açıklansa da dağıtım şirketlerinin verdiği hizmetin kalitesine ve yeterliliğine ilişkin vatandaşımızın şikayetleri o tarihten bu yana hiç bitmemiştir hatta artarak devam etmektedir” dedi.

TRAFOLAR YILLARDIR YENİLENMİYOR

Bir çok belde ve köyde elektrik trafosu ve hatların yetersizliği, bakımsızlığı nedeniyle gerilim düşümü sorunu yaşandığını dile getiren Tığlı, örneğin “Yavuzkemal Beldesine bağlı Şıhlar Mahallesinde Trabzon TEDAŞ Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen saha ve etüt çalışması neticesinde elektrik voltaj değeri 220 olması gerekirken 88 olduğu belirlenmiş, sorununun çözümü için ilave dağıtım trafosu tesis edilerek, alçak gerilim tesislerinin iyileştirilmesi gerektiği ifade edilmiş ama yıllardır yapılmamış. Hatta 2020 yılında ihalesi yapılmasına rağmen bugün gelinen nokta da hiçbir işlemin yapılmadığı görülmektedir” diye sözlerine devam ederken Bakan Fatih Dönmez’e “Yavuzkemal Beldesine bağlı Şıhlar Mahallesinde elektrik şebekesinin yatırım programına alınarak yenilenmesi ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için daha kaç yıl geçmesi gerekmektedir? diye de sordu.

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bahar, yaz mevsiminde nüfusu oldukça artan yörede süt sağma makinesi, yayık, buzdolabı, ısıtıcı, termosifon gibi elektronik eşyaların ve iç tesisatlarının şebekede yetersizlik ve gerilim düşümü sebebiyle çalışmadığı ya da zarar gördüğü bu sebeple tek çözümünün jeneratör olduğu görülüyor. İlgili kurum ve kuruluşlara yıllardır onlarca başvuru yapılması ardından şirket tarafından dağıtım şebekesinin ihalesi ifade edilmiş olsa da faz ilavesi ve bakım çalışmaları yapılmayıp denetçi kamu kurumları ısrarla yanıltmaya devam etmektedir.

Giresun, Gümüşhane, Artvin, Rize Trabzon illerine elektrik dağıtım hizmeti veren Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin Giresun iline yönelik sorumluluk, yükümlülük altına girdiği taahhütlerine ilişkin olarak CHP’li Necati Tığlı’nın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği sorular şu şekilde:

 • 2020 yılı içerisinde taahhüt ettiği yapması gereken yatırımlar nelerdir? 2020 yılı için yapılması taahhüt edilen toplam yatırım miktarı ne kadardır?
 • Şirket tarafından 2020 yılı kapsamında taahhüt edilen 224 iş kaleminden yalnızca 64’ünün gerçekleştirildiği doğru mudur? Kaçı için ihale yapılmış ve şirket kaçını gerçekleştirmiştir?
 • 2020 yılında ihalesi yapılıp yerine getirilmeyen taahhütlere ilişkin denetçi kuruluşlar tarafından hangi işlemler yapılmıştır?
 • Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin denetim raporu ne şekildedir?
 • 22 Ağustos’ta büyük bir sel afetinin yaşandığı Giresun Dereli, Doğankent, Yağlıdere, Espiye, Tirebolu ilçelerinde 2020 yılında tamamlanması gereken neden yerine getirilmemiştir? Buna ilişkin Bakanlık ve EPDK tarafından hangi cezai işlemler ve hangi diğer yaptırımlar uygulanmıştır?
 • Şirketin hizmet yükümlülüklerine ilişkin olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Denetim Daire Başkanlığı periyodik denetimleri ya da diğer denetim süreçlerinde mevzuata aykırı hangi iş ve işlemleri tespit edilmiş ve hangi yaptırımlar uygulanmıştır?
 • 2020 yılı içinde elektrik kesintisi sebebiyle mağdur olan kaç aboneye toplam ne kadar tazminat ödenmiştir?
 • Şirketin faaliyetlerine ilişkin yürütülen kaç soruşturma bulunmaktadır? 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin yapılan tespitler doğrultusunda açılan soruşturma sonucu ne şekildedir?
 • Çoruh Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin sorumluluk sahasında yer alan iller arasında ayrım yapmadan aynı standartlarda hizmet sunduğunu düşünüyor musunuz? Bu iller arasında dağıtım hizmeti, altyapı hizmeti ve diğer taahhütlerine yönelik performansında daha başarılı ya da başarısız olduğu iller size göre hangileridir? Giresun ilinde hizmet yükümlülükleri konusunda yeterli ve başarılı olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Şıhlar Mahallesi ilave dağıtım trafosu tesis edilmesi ve alçak gerilim tesislerinin iyileştirilmesi saha etüt ve projelendirme çalışması yapılmış mıdır?
 • İlgili dağıtım şirketi tarafından 2020 yılı yatırım faaliyetleri kapsamında bahsi geçen elektrik dağıtım şebekesi ihalesinin yapıldığı ifade edilmesine rağmen neden yenilenmemiştir? 2020 yılında ihalesi yapılmasına rağmen işi yapmayan Aksa şirketine bu sebeple bir yaptırım uygulanmış mıdır?
 • Elektrik şebekesinin yatırım programına alınarak yenilenmesi ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için daha kaç yıl geçmesi gerekmektedir?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.