$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

CHP’lilerden ortak fındık açıklaması

Bilge, “Fındıkta yeni sezonun açılmasına az bir süre kaldı. Fındık üreticisi umutsuzluk, çaresizlik ve belirsizlik içerisinde AKP hükümetinin fındık alım fiyatını açıklamasını beklemektedir” dedi

CHP’lilerden ortak fındık açıklaması
  • 26.07.2019
  • 845 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun, Ordu ve Samsun Milletvekilleri ile İl Başkanları Piraziz ilçesinde bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptılar.

Ortak metni okuyan Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, “Fındıkta yeni sezonun açılmasına az bir süre kaldı. Fındık üreticisi umutsuzluk, çaresizlik ve belirsizlik içerisinde AKP hükümetinin fındık alım fiyatını açıklamasını beklemektedir” dedi

“AKP hükümeti geçen sezon verilen tüm sözlere rağmen fındık fiyatlarını hamsinin çıktığı dönemde yani kasım ayında açıklamıştır. Üretici zarara uğratılmıştır. Fiskobirlik’i piyasadan çekip TMO geldiği süreden bu yana üreticinin sorunları katlanarak artmıştır” diyen Bilge, “Türkiye 2019 yılı fındık sezonuna stoksuz girmektedir. TMO depolarında bulunan son stok fındığı 18 liradan satmış, ancak geçtiğimiz hafta içinde fiyatlar birden bire 12 liraya düşmüştür. Nasıl bir hokus pokus yaptınız da fiyatları üç günde 12 liraya düşürmeyi başardınız?” şeklinde konuştu.

Yıllardır üretici üzerinde aynı oyunun oynandığını belirten Bilge, şunlara yer verdi; “Fındık çürük, fındığın nem oranı yüksek, fındıkta alfatoksin var, rekolte çok yüksek gibi bahaneler üreterek fındığı üreticiden bedava almaya çalıştınız.

Bütün bunları uydurduğunuz yıllarda fındığı satmadınız mı? Yoksa fındık işe yaramıyor diye yaktınız mı?

Artık hiç kimse uydurma haberlerinize inanmıyor. 2019 yılı fındık maliyet hesabı 16 lira bandındadır. 20 lira altında yapılacak fiyat açıklamasını asla kabul etmiyoruz. Dünya fındık üretiminin %70’ini Türkiye karşılamaktadır. Fındığı üreten biziz ama AKP iktidarı ne hikmetse fiyatı kartellere bırakmıştır.

Fındığı üreten bizsek fiyatı belirleyen de biz olmalıyız. Oysa ülkemizde tekelci güçler fındığı hem alan hem de satan rolünü oynamaktadır. Fındıktaki tekelleşmeye karşı acilen Fiskobirlik devreye sokulmalıdır. Yurt dışında kabuklu fındık fiyatı 3 euronun üzerinde işlem görmektedir.

Üreticimizi kandırıyorsunuz, birilerini zengin ediyorsunuz. Şimdiden sizi uyarıyoruz; ey AKP’li vekiller, mecliste araştırma komitesi kurma teklifimize sırıtarak karşı çıktınız.

Şimdi sizlere sesleniyoruz; “poz vermeyin, fiyat verin.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%