$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

CHP: KADINLARIN OLMADIĞI BİR DÜNYA DÜŞÜNÜLEMEZ

CHP: KADINLARIN OLMADIĞI BİR DÜNYA DÜŞÜNÜLEMEZ
  • 27.11.2018
  • 561 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Kadın Kolları İl Başkanı Fatma Demiroğlu, kadına karşı şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, şiddet son bulana kadar ellerinden alınmak istenilen hakları korumak için sonuna kadar mücadele edeceklerini bildirdi.

Demiroğlu, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın kullandığı şiddet dilinin şiddeti körüklediğini savundu.

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için ayrıştıran ve ötekileştirilen dilin terk edilmesi isteyen Demiroğlu, “Kadın istihdamı artırılmalı, Kadınların çalışma yaşamında eşit koşullarda daha çok yer alması sağlanmalıdır. Kadına ve çocuğa yönelik, şiddet, cinsel istismara karşı iyi hal indirimi kullanılmamalı, en üst seviyeden ceza verilmelidir. Evde, ailede, eğitimde, işyerinde, sokakta, siyasette, medyada, dilde, tribünde, hukukta ‘kadına şiddet kültürü’ kendine yer buluyor. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu eğitimdir. Kadına şiddetle mücadele ders kitaplarında yer almalıdır. Kreş çağından başlayarak müfredata ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’, ‘büyüklerin zararlı dokunuşlarını anlama’, ‘sadece yabancılara değil, anne babaya da karşı haklar’ gibi dersler konulmalıdır. Şiddeti arttıran en önemli etkenlerden bir diğeri de yoksulluktur. Kadınlara mutlaka güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır. Kadınlar, kendi yaşamlarını bağımsız şekilde sürdürebilecek şekilde gelir elde edebilmelidir. Kız çocuklarının erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmeli, eşit eğitim almaları sağlanmalıdır. Kreş, çocuk bakımevi, kadın sağlık merkezi, hasta bakımevi, yaşlı bakımevi, sığınma evi sayısı artırılmalıdır. Eşit temsiliyetin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Güçlü kadının; güçlü toplum, güçlü ekonomi ve güçlü demokrasiye giden yolun kadın cinayetlerine mücadeleden geçtiğini unutmayın Yaşamımızın her alanında neyi hak edip neyi hak etmediğimiz konuşuluyor. Ve şiddete zemin hazırlar hale getiriliyor. Mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarımız ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Biz kadınlar içine tıkmaya çalıştığınız kalıplara sığmayacağız. Yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkacağız. Bize biçtiğiniz roller için değil, hak ettiğimiz yaşam için var olmaya devam edeceğiz. En karamsar olduğumuz anlarda bile ayakucumuza değil, ufka bakacağız. Umudu göreceğiz. Göremiyorsak bir daha bakıp görene kadar bakacağız.  Şiddete karşı kararlı duruşumuz, bu şiddet kültürünü değiştirmeye, yok etmeye yetecek. Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir. Şiddet son bulana kadar elimizden alınmak istenen haklarımızı korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%