$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Çelik: Servis taşımacılığı yapan esnaflara destek istedi

Espiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik, Covid-19 Salgını sonrası okulların tatil edilmesi ve uzaktan eğitim uygulamasına geçilmesi sonrası yaklaşık 7 aydır kontak kapatan okul servis esnafının pandemi döneminde en çok sıkıntı yaşayan esnaf gurubunun başında yer aldığını belirterek, sektördeki sorunların çözümü ve esnafa destek verilmesi konusunda devlet yetkililerine çağrıda bulundu.

Çelik: Servis taşımacılığı yapan esnaflara destek istedi
  • 29.09.2020
  • 146 kez okundu
Reklam

Çelik, “Pandemi sürecinde öğrenci servis taşımacılığı yapan esnaflarımız bu sektöre yönelik iyileştirmeler yapılmaması durumunda birçok esnafımız iflasın eşiğine geleceğini ifade ederek, yüzlerce aile mağdur olacaktır” dedi.

Saffet Çelik, Korana virüs salgını başladığı Mart ayından bu yana yaklaşık 7 aydır servis esnafı para kazanmadı, halada kazanamıyor.  Bu süreçte araçlarının bakım onarımlarını, sigortalarını, muayenelerini, bağ kur pirim ödemelerini, yıllık gelir vergileri, kira, elektrik, su, bankalara kredi ödemelerini ödemeye devam ediyorlar. Servis çalışanlarımız zor durumdadır. Pandemi nedeniyle ülkemizde de bir dizi koruyucu ve önleyici tedbirler alınmış bu tedbirler neticesinde bazı iş kolları durmuş ya da yarı kapriste çalışmak zorunda kalmıştır. Bu tedbirlerden etkilenenlerden biriside öğrenci taşıma işi yapan esnafların olduğunu söyledi.

2020 – 2021 taşımalı eğitim ihaleleri yapılarak ihaleleri alan yükleniciler den Tunahanlar Nakliyat Firması Sahibi Şakir Kır, bir bilinmezliğin içeresinde olduğunu kaydederken ihaleleri alan yükleniciler damga vergisi, karar pulu, muhasebe ücretleri, bankaya teminat giderlerini sözleşme yapılırken ödemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Servis araçları devletimiz tarafından desteklenmelidir diyen Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik, “Sözleşme yapan araç sahipleri süreç böyle devam ederse araçlarımızı satarak en azından giderlerimiz olmaz diyorlar. İlçemizde yaklaşık 200 ‘e yakın öğrenci taşıma işi yapan esnafımız vardır. Türkiye genelinde yaklaşık 350 bin araç öğrenci taşımacılığı yapmaktadır. Bu işten geçimini sağlayan esnaflarımızda devletimiz tarafından desteklenmelidir” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız R.T.Erdoğan’dan ve yetkili Bakanlıklardan servis taşımacılığı yapan esnaflarına destek isteyen Espiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik, “pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. Devletimiz ve milletimiz için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız, bizler bu zorlu süreçte devletimizin yanında olmaya devam ettik, bundan sonraki süreçlerde de olmaya devam edeceğiz.  Okul servis esnaflarımızın sorunlarının çözümü için TÜVTÜRK tarafından muayenesi yapılan her ay düzenli olarak polis ve jandarma trafik ekipleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca okul müdürlükleri tarafından kontrolleri yapılan servis araçlarının 12 yaş uygulaması esnaflarımızı mağdur etmektedir. Milli ekonomimize katkısı olması ve servis taşımacılığı yapan esnaflarımızın taşıma yapan araç yaşı 20 yaşa çıkartılırsa mağduriyet birazcık giderilmiş olur” şeklinde konuştu.

Çelik,2020- 2021 eğitim öğretim yılının da öğretmenlere, öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını diledi.

(FİKRET BIYIK)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%