$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Çeken akıntıya dikkat!

Çeken akıntıya dikkat!
  • 15.06.2020
  • 986 kez okundu
Reklam

Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yaz aylarında serinlemek için denize giren vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yaz dönemlerinde deniz sezonunun açılmasıyla birlikte yapılan tüm uyarılara rağmen boğulma vakaları artış göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda sıkça meydana gelen denizde boğulma vakalarının bu yaz sezonunda görülmemesi ve acı haberler alınmaması için lütfen dikkatli olalım.

Konuyla ilgili İtfaiye Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar belirtildi; Müdürlüğümüz bünyesinde bu gibi olumsuz, istenmeyen vakaların yaşanmaması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin korunmasına yönelik olarak kurulmuş olan Su Altı ve Üstü Arama Kurtarma ekibimiz 7 gün 24 saat bu gibi durumlar için hazır bir şekilde beklemektedir. Denize giren vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Serinlemek amacıyla girilen denizde çok açılmamaya özen gösterilmeli. Çocukları ile denize giren aileler, çok daha dikkatli olmalı ve kendi kontrollerinde çocukları denize girmelidir. Amacımız tabi ki bu tür olumsuzlukların ve boğulma vakalarının meydana gelmemesidir. Ama bizlerde her türlü önlemimizi almalıyız.”

“ÇEKEN AKINTIYA DİKKAT”

Denizde meydana gelen çekme akıntısına karşı ne yapılmasının gerekildiği ve yaz aylarında denize girerken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

Denizlerimizdeki boğulmaların çoğunluğu çeken akıntının bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Denizden gelen sinsi tehlike “çeken akıntı”, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çeken akıntı özellikle, güçlü kuzey rüzgarları estiğinde meydana geliyor. Fırtınalı havalarda deniz dibinde oluşan kum tanecikleri, sahile dalgalarla ulaşan suyu geri çekilme esnasında dar bir boğazdan geçmeye zorlar. Bu esnada da sahilden açığa doğru çekilen suda güçlü bir akıntı oluşur. Bu akıntının ortalama hızı saatte 5 kilometreden 10 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Bu akıntı denize doğru devam eder ve sahile çok açık olmayan bir noktada sona erer. Çeken akıntı kişiyi dibe doğru değil açığa doğru çeker ve bırakır. Onun için panik yapmayarak ve kendimizi yormayarak akıntının sona ermesini beklemeliyiz. Bu süreçte akıntıya karşı koymamalıyız. Sonrasında akıntının dışından kıyıya ulaşmalıyız. Denize girmek için belediyelerin ve valiliklerin izin verdiği kumsalları kullanmalıyız. Emniyet halatlarını asla geçmemeliyiz. Derinliğini ve dip yapısını bilmediğimiz bölgelerde ve dalgalı havalarda suya kesinlikle girmemeliyiz.

“MEYDANA GELEN VAKALARIN EN BÜYÜK SEBEBİ”

Şunu bilmeliyiz ki boğulma vakalarında genellikle yüzmeyi bilen kişiler görülmektedir. Boğulma vakalarının en büyük sebebi kişinin yorularak vücut direncinin bitmesiyle kendini bırakmasıdır. Deniz içerisinde elini kaldıran birisini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin ve kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa can simidi, halat ve benzeri deniz malzemeleri atarak yardım edin. Ayrıca böyle bir durum ile karşı karşıya kalan ya da uzaktan böyle bir olumsuz durum gören vatandaşlarımızın derhal 112 Acil, 158 Sahil Güvenlik ve 110 İtfaiye hatlarını aramaları gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%