$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

‘ÇAN KULESİ FENER’İN HEDİYESİ Mİ?’

‘ÇAN KULESİ FENER’İN HEDİYESİ Mİ?’
  • 26.06.2019
  • 1.057 kez okundu
Reklam

Sağlık Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral, Rum çeteciler için sembol olan Metamorfoz kilisesi çan kulesinin Osman Ağa meydanında kaldırılması üzerine Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na teşekkür etti. Süral, anıt için ilginç bir iddia ortaya atarak, “Yoksa Fener Rum Patrikliğinin bir bağışı mıydı?” ifadelerine yer verdi.

Eski adı Osman Ağa Meydanı olan ve Kerim Aksu döneminde Cumhuriyet Meydanı olarak değiştirilen Keşap Durağının isminin Kaptan Yorgi Meydanı yapılmak istendiğini ileri sürdü.

Süral yaptığı açıklamada, “Hristiyan Rum dünyasında “Metamorphose/Dönüşüm Kiliseleri” olarak inşa edilen ve geçmişte de Rumlar tarafından Giresun halkını dönüştürmek için yaptırılan ve daha sonra Topal Osman Ağa’nın Belediye Başkanlığı döneminde bazı gerekçelerle (Osman Ağaya karşı mücadele eden Rum çetecilerinin altında toplandıkları için) ortadan kaldırılan,  Kaptan Yorgi isimli bir Rum’un Anıt Mezarının bulunduğu Çan Kulesinin Bagalit hammaddesi, hicbir sanatsal özelliği olmayan prefabrik bir şekilde bir gün/gecede tekrar Osman Ağa meydanına Kerim Aksu tarafından yapılmıştır. Biz; hiç bir estetik, sanat ve milli mimari geleneklerimize uymayan bu ucubekondunun Osman Ağa Meydanına dikilmesini, Onun aziz hatırasına saygısızlık olarak gördük” dedi.

“Bu proje yoksa, halkımız tarafından yıllardır Osman Ağa Meydanı olarak bilinen meydanın adının ortadan kaldırılması ve adının Kaptan Yorgi Meydanına dönüştürülmesi projesi miydi diye epey düşündük” diyen Süral şunlara yer verdi; “Ayrıca önceki Başkan Kerim Aksu’nun kamuoyuna deklare ettiği projede böyle bir kule yapısı yoktur. Belediye Başkanının paylaştığı projeyi değiştirerek halkı kandırmıştı. Kamuoyuyla paylaşılan projede olmayan bu kulenin bedeli nereden karşılanmıştı? Yoksa Fener Rum Patrikliğinin bir bağışı mıydı?

Tarihi Osman Ağa Meydanına bir gecede dikilen bu Ucube Anıt Çan kulesi yeni başkanımız Avukat Aytekin Şenlikoğlu,   Trabzon Anıtlar Yüksek kurulu Bölge müdürlüğünün kararını uygulayarak kanayan yarayı durdurmuştur. Sayın Başkanımız Av. Aytekin Başkanı Rum çeteciler için sembol olan Metemorfoz kilisesi çan kulesini kaldırdığı için makamında ziyaret ederek tebrik ettim.

Osman Ağa Meydanı Kaptan Yorgi’lerin değil, Osman Ağa’nın Aziz Hatırasının yaşatılacağı milli bir meydan olarak kalmalıdır”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ