$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Çakırmelikoğlu: İki il arasına nifak sokulmamalı

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun kalite fındığın kendine has aroması ve diğer özellikleriyle dünyada bir marka olduğuna dikkat çekerek, fındıkta yeni bir başkent aramaya gerek duyulmadığını bildirdi.

Çakırmelikoğlu: İki il arasına nifak sokulmamalı
  • 02.09.2019
  • 857 kez okundu
Reklam

Ak Partili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin “Fındığın başkenti Ordu’dur” açıklamasından günler sonra Çakırmelikoğlu, Giresun ile Ordu arasındaki tatlı rekabetin dışına çıkılmaması gerektiğe vurgu yaparak, “İllerde görev yapan üst düzey kamu görevlilerinde bunu alet olmaması ve komşu iller arasına nifak sokulmasını önlemesi gerekir” dedi. Çakırmelikoğlu, sosyokültürel açıdan benzeş olan iki il arasında gerginliğe yol açacak eylem ve söylemlerden uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, sosyokültürel açıdan benzeş olan iki il arasında gerginliğe yol açacak eylem ve söylemlerden uzak durulması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi;

“Acemice yapılan organizasyon özellikle ilimizde etkinliğe icabet eden siyasileri ve STK ları farkında olmadan zan altında bırakmıştır. Bu tür organizasyonlarda iller arasındaki tatlı rekabeti dışına çıkılarak mikro milliyetçiliği körükleyecek davranışlardan uzak durulmasında fayda görüyoruz. Ayrıca illerde görev yapan üst düzey kamu görevlilerinde bunu alet olmaması ve komşu iller arasına nifak sokulmasını önlemesi gerekir. Giresun yıllardır “fındığın başkenti kirazın anavatanı” sloganını kullanmaktadır. Bunun için özel bir araştırma yapmaya gerek kalmadan sadece Google yazdığınızda da karşınıza çıkacaktır. Özellikle coğrafya ve sosyokültürel anlamda benzeş olan iki ilde bu tür organizasyonları yapanların daha kapsayıcı olması ve diğer ilin hassas olduğu noktalarda gerginliğe yol açacak eylem ve söylemlerden uzak durması gerekir. Giresun fındığı kendine has aroması ve diğer özelliklerinden dolayı zaten coğrafi işaret almış bir üründür. Bunun anlamı da şudur ki dünyanın başka coğrafyasında eşi ve benzeri yetiştirilemiyor. Yani başkent aramaya gerek kalmıyor. Fındık hem bizim hem de ülkemizin en önemli tarım ürünü gelir kalemini oluşturmaktadır. Katma değer sağlayan kim varsa teşekkür ederiz. Asıl başkentlik aslında fındığa katılan değer ve ülkemize sağlanan gelirdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ