$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Çakıl ve kum ocakları kapatılıyor

Giresun’da dere yatağında faaliyet gösteren 12 çakıl ocağının faaliyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda durduruldu.

Çakıl ve kum ocakları kapatılıyor
  • 04.09.2020
  • 618 kez okundu
Reklam

Vali Enver Ünlü başkalığında yapılan toplantıda, dere yataklarındaki 12 kum ve çakıl işletmesinin faaliyeti tedbiren durdurulurken 3 ay içinde taşınmaları istendi.

Giresun valiliğinden toplantıya ilişkin yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

“İlimizde 22/08/2020 tarihinde yaşanan sel afeti nedeniyle yapılan çalışma sonucunda muhtemel yeni sel afeti ve heyelanların önüne geçmek amacıyla tüm dere yataklarından kum-çakıl alımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

İlk etapta bu kapsamda dere yataklarında faaliyet gösteren 12 işletmenin çalışması tedbiren durdurulmuştur. Dere yataklarında bundan sonra sadece Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait iş makineleri ya da kurumun emrindeki diğer iş makineleri tarafından düzenleme ve ıslah çalışmaları yapılabilecektir.

İlimizin ihtiyacı olan kum-çakıl, II (a) gurubu (kalker, granit, kaya v.b.) madenlerden sağlanacaktır. Valiliğimizce ilimizin kum-çakıl ihtiyacı için gerekli olan planlama yapılarak müracaatların ruhsatlandırma süreçleri de dahil tüm iş ve işlemlerin hızlandırılması için Bakanlıklar ve ilgili kurumlar nezdinde takipleri yapılacaktır.

İlimizde inşaat sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla konkasör tesislerinin stoklarında bulunan malzemelerin işlemesine izin verilecek ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılacak dere ıslah çalışmaları kapsamında ortaya çıkan kum ve çakıl işlenmek üzere İl Özel İdaresi tarafından değerlendirilecektir.

Dere yataklarında bulunan konkasör tesislerinin işletme sahipleri tarafından üç (3) ay içerisinde taşınmaları sağlanacaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%