$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

ÇAĞRILARIN YÜZDE 85’İ GEREKSİZ!

ÇAĞRILARIN YÜZDE 85’İ GEREKSİZ!
  • 20.12.2018
  • 894 kez okundu
Reklam

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü’nden vatandaşlara önemli çağrı. Müdürlükten yapılan çağrıda, 112’ilerin gereksiz yere meşgul edilmemesi istenildi. Giresun’da 112 acil sağlık hizmetleri istasyonuna yapılan çağrıların yüzde 85’in gereksiz çağrılar olduğu vurgulandı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, acil sağlık hizmetlerinin amacının, acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarla 24 saat ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmak olduğu belirtilerek, hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb. koşullar göz önüne alınarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 Acil Sağlık hizmetinin kentsel ve kırsal alanda %100 erişim ile sunulduğu kaydedildi.

Giresun İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Komuta Kontrol Merkezi ve aktif olarak hizmet veren 25 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda toplam 351 yetişmiş personelinin görev yaptığı ve 7/24 hizmet veren ekiplerin her gün 101

personelle aktif olarak görev aldığını aktarılan açıklamada, ilimizde 112 Acil hattına düşen çağrıların yaklaşık % 85’i gereksiz çağrı olduğu, gereksiz aramaların hattı meşgul ettiği için acil vakalara ulaşmayı engellediği vurgulandı.

Açıklamada, 112 Acil Çağrı Hattının, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken ücretsiz olarak hizmet veren hayati derecede önemli bir hat olduğunun altı çizilerek, “Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır. 112 Acil Çağrı Hattının gereksiz meşgul edilmesi zaman ve işgücü kaybına yol açmakta daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun yaratmaktadır. Herkesin bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır. Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunarak meşgul ettikleri tespit edilen kişilere para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır.

Müdürlüğümüze bağlı 112 ekiplerimiz; 1 motosiklet ambulans, 1 snow track ambulans, 5 kar paletli ambulans, 1 adet dört sedyeli ambulans, 1 Yoğun Bakım ambulansı olmak üzere toplam 55 ambulansla vatandaşımıza hizmet vermektedir. İl merkezinde yaşanan vakaların % 84’üne 10 dakikanın altında ulaşılmış, kırsalda yaşanan vakaların ise % 70’ine 30 dakikanın altında ulaşılmıştır. Aynı zamanda yakın mesafe acil sevklerde Trabzon’da bulunan Bakanlığımıza ait helikopter ambulans, uzak mesafe sevklerde ise Ankara’da bulunan Bakanlığımıza ait uçak ambulans İlimiz 112 hizmetlerine destek vermektedir” denildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ