$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

C.Öztürk: Fındıkta kontrol Türkiye’de olmalı

Öztürk; “Fındık üreticimize büyük katkıları olacağına inandığım alan bazlı gelir desteği ve diğer tüm destekler için fındık üreticilerimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

C.Öztürk: Fındıkta kontrol Türkiye’de olmalı
  • 28.10.2019
  • 419 kez okundu
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk, fındık ve tarımsal destekler hakkında basın açıklaması yaptı.

Alan Bazlı Gelir Desteği kapsamında bu yıl Türkiye genelinde fındık üreticilerine bütçeden 899 milyon lira kaynak ayrıldığını ifade eden Öztürk; “2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Fındık üreticilerimize bu yıl için ödenecek tarımsal destek miktarı belli oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dâhil olan üreticilerimize alan bazlı gelir desteği olarak bu yıl için de geçen yıl olduğu gibi dekar başına 170 lira ödeme yapılacak. Ödemeler 2020 yılı içerisinde gerçekleşecek’’ dedi.

2020 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulduğunu, 6 Kasımda komisyonda görüşmelere başlanılacağını; bütçeden tarıma 33,4 milyar lira kaynak ayrıldığını, destek programları için ayrılan miktarın 2019 yılı ödeneklerine göre yüzde 36,6 artırılarak 22 milyar liraya çıkarıldığını; bunun 900 milyon lirasının gübre desteği, 1,1 milyar lirasının tarım sigortası desteği, 1,4 milyar lirasının kırsal kalkınma desteği, 182 milyon lirasının çay primi desteği, 899 milyon lirasının ise fındık alan bazlı gelir desteği olduğunu belirten Öztürk, destekler için Cumhurbaşkanına ve hükümete teşekkür etti.

Devlet-üretici işbirliğinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, ’’Dünyada üretilen toplam fındığın yaklaşık yüzde 70ini Türkiye gerçekleştiriyor. Bunun yüzde 85’ini de ihraç ediyor. Fındık ülkemiz için stratejik bir üründür. Karadeniz Bölgesinin sahil kesiminde en doğudan en batıya kadar tüm illerimizde yüzbinlerce aileyi, milyonlarca insanımızı yakından ilgilendiriyor. Ayrıca ihracat geliri olarak da tarım ürünleri içinde birinci sırada. Bu sene, hükümetimizin izlediği akıllı fındık alım politikası sayesinde tüm zamanların ihracat rekoru kırılacak inşaallah. Sezona girerken üreticilerimize sabretmelerini, acele ederek piyasayı bozmamalarını, fiyatların yükseleceğini söylemiştim. Aynen öyle oldu. Piyasa fiyatları TMO’nun ilan ettiği fiyatların üzerine çıktı. Daha da yükseleceğini tahmin ediyorum. Demek ki sabredince oluyormuş. İzlenen bu akıllı fındık politikası sayesinde üreticimiz de devletimiz de bu işten kârlı çıkacak” dedi.

Öztürk, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada adeta tekel konumunda olduğumuz bu sektörde üretim alanında olduğu gibi ticaret ve sanayide de kontrol Türkiye’nin elinde olmalı.  Bu bakımdan fındık üretimi ve ihracatında sürdürülebilirliğin sağlanması, kalite ve verimin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, fındıktan başka alternatifi olmayan üreticilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, tarımsal sanayiye hammadde temini ve uluslararası rekabet gücünün artırılması amacıyla verilen tüm destekler gibi alan bazlı gelir desteği uygulaması da yerinde ve gerekli bir uygulamadır. Fındık üreticimize büyük katkıları olacağına inandığım alan bazlı gelir desteği ve diğer tüm destekler için fındık üreticilerimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Giresun ilinin fındık desteklerinden aldığı paya da vurgu yapan Öztürk; “Giresun’da fındık üreticilerimize alan bazında son 8 yılda hibe olarak 1,4 Milyar TL destek verilmiştir. Helal-i hoş olsun. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da fındık üreticilerimizin destekçisi, taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ