$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

BULANCAK ORMAN NEDEN KAPATILDI?

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 2003 yılında yeniden yapılanma ve tasarruf tedbirleri çerçevesinde kapatılan Bulancak Orman İşletme Müdürlüğünü sordu.

BULANCAK ORMAN NEDEN KAPATILDI?
  • 07.03.2019
  • 887 kez okundu
Reklam

2003 yılında söz konusu tedbirler kapsamında Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte Türkiye genelinde 24 orman işletme müdürlüğünün kapatılıp orman işletme şefliği olarak hizmet vermeye başladığını hatırlatan Tığlı, 2012 yılında Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü dışında kapatılan tüm orman İşletme müdürlüklerinin tekrar açıldığına dikkat çekti.

Tığlı, verdiği soru önergesinde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Şubat 2019’da Giresun’da yaptığı mitingde kapatılan Bulancak Orman İşletme müdürlüğünün tekrar açılması ile ilgili açıklamasının yıllardır süregelen bir ayıbın düzeltilmesi manasını taşıdığı için tarihe geçtiğini dile getiren Tığlı, “AKP İktidarı, 2011 Milletvekili Seçimlerinden önce meydanlarda kapatılan 25 Orman İşletme Müdürlüğü’nün tekrar açılacağını söylemiş ve ardından 2012 yılında kapatılan tüm Orman İşletme Müdürlükleri tekrar açılmıştı.

Açılmayan tek yer, 83 bin 104 hektarlık orman alanıyla, birçok Orman İşletme Müdürlüğünden daha fazla ormanın sorumluluğunu yürüten Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü idi.

Orman Mühendisleri tarafından yapılan “Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü Türkiye’de kapatılacak en son işletmelerden biri olmalıydı” tespiti ve Giresun bölgesinin % 70 orman envanterinin üretimini sağlayarak ilçemize sağladığı ekonomik katkıları dikkate alınmamıştı.

Ayrıca, Bulancak ilçesinde koruma altında olan Paşakonağı, Anbar Dağı, Bicik Ormanları gibi anıt ormanların bulunduğu ve Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Piraziz İlçesi ile 13 bin hektar mera ve yaylaya, 3 belde ve 80 köye de hizmet götürdüğü unutulmamalıdır.

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, söz verildiği halde 2012 yılında açılmayan Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü için kendisine yöneltilen soru önergesini “İlgili mevzuata göre yapılan puanlamada, gereken kriterleri taşımaması nedeniyle Bulancak’ta İşletme Müdürlüğü açılmasına ihtiyaç duyulmamıştır” şeklinde yanıtlamıştı.

Bu sebeple Doğu Karadeniz, Giresun ve çevresi orman varlığı için hayati bir önem taşıyan, Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü’nün kapatılma kararının düzeltilmesi ve tekrar Müdürlüğe dönüştürülmesi, 27 Şubat 2019’da AKP Genel Başkanının Giresun’da yaptığı Mitingde tarafınızdan vatandaşa müjdeli bir habermiş gibi açıklanması, yıllardır süregelen  bir ayıbın düzeltilmesi olduğu için de tarihe geçmiştir. Yerel Seçimler öncesi Giresun iline yeni proje olarak sunulan Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü’nün yeniden açılma kararı için Bakanlığınızı tebrik ederim.”diye konuştu.

Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle şu soruları sordu;

  1. İktidarınız adına geçmişte kapatılan müdürlük seviyesindeki bir kamu işletmesinin Bulancak ilçemizde tekrar açılacağını ifade etmektesiniz. Hükümetin ve bakanlığın Giresun ili için yeni ve tek projesi bu mudur?
  2. Yaklaşan yerel yönetim seçimleri öncesinde AKP Genel Başkanı’nın Giresun Mitinginde Tarım ve Orman Bakanı olarak tekrar açılacağı müjdesini verdiğiniz Bulancak Orman İşletme Şefliği resmi olarak ne zaman Müdürlüğe dönüştürülecektir?
  3. 2011 seçimleri öncesi iktidarınızın verdiği ve yerine getirmediği söz Bulancaklı vatandaşın hafızasındayken, bu vaadi yerine getirebileceğinizden emin misiniz? Ben söz verdim diyerek inisiyatif kullanabilecek misiniz?
  4. Bulancak Orman İşletme Müdürlüğü’nün yeniden açılması vaadinin seçimler sonrası hükümetiniz tarafından unutulmayacağının garantisi var mıdır?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ